Rodzina korzystająca z basenu na kempingu Roan.

Roan Luxury Camping Holidays | 17.03.2023 |

Przewodnik po Toskanii

Tym razem zabieramy Was na wirtualną wycieczkę po Toskanii. Poznajcie najpiękniejsze miasta tego regionu Włoch.

Chcielibyście wybrać się również na wakacje do Chorwacji? Zajrzyjcie do artykułów o miejscach wartych odwiedzenia na Istrii oraz w Dalmacji

Florencja 

Omawiania miejsc wartych zobaczenia w Toskanii nie możemy nie zacząć od Florencji – stolicy i prawdziwej perły regionu. Znajdziecie tutaj urocze place i wspaniałe muzea, a spacery ciasnymi uliczkami zwieńczą takie architektoniczne cuda, jak Katedra Santa Maria del Fiore, Ponte Vecchio, czyli „Most Złotników” czy Palazzo Vecchio. 

Niekwestionowaną perłą Florencji jest Katedra Santa Maria del Fiore znana także jako Duomo. Znajduje się tutaj gigantycznych rozmiarów kopuła i robiąca ogromne wrażenie neogotycka fasada. Na kopułę, jak i na dzwonnicę katedry możliwe jest wejście. Oba te miejsca stanowią znakomity punkt widokowy na miasto.

Katedra Santa Maria del Fiore we Florencji
Katedra Santa Maria del Fiore we Florencji

Most Ponte Vecchcio zbudowany został w XIV wieku na rzece Arno. Skąd wzięła się jego popularna nazwa „Most Złotników"? Wszystko za sprawą… zapachu. Początkowo na moście handlowano mięsem i rybami, co powodowało nieprzyjemną woń, szczególnie przeszkadzającą Księciu Ferdynandowi Medyceuszowi. Książe nakazał z mostu usunąć ówczesnych handlarzy, a ich sklepy zastąpić warsztatami jubilerów i złotników. 

Ponte Vecchcio - Most Złotników we Florencji

Kolejnym ważnym punktem do zobaczenia we Florencji jest Piazza Della Signoria z pałacem Palazzo Vecchio. Pałac służył niegdyś jako siedziba władz miejskich. Na placu znajduje się kopia rzeźby „Dawid" autorstwa Michała Anioła. Na Piazza Della Signoria mieści się również Galeria Uffizi, czyli jedno z najstarszych muzeów w Europie. Obszerna kolekcja eksponatów obejmuje m.in. dzieła Leonardo da Vinci, Botticellego, Rafaela, Caravaggio czy Rembrandta. 

Lukka

Lukka jest miastem założonym jeszcze przez Etrusków, które niegdyś było ustanowione stolicą Toskanii. Potem to miano zostało przejęte przez Florencję. Mimo utraty tego chlubnego tytułu Lukka wymieniana jest w czołówce najpiękniejszych miast regionu.

Średniowieczne miasto zbudowane zostało według wzoru prostokątnej szachownicy i otoczone murami. Warto odwiedzić tutaj pochodzący z II wieku plac Piazza dell Anfiteatro, a także plac Piazza San Michele z zabytkowym Kościołem San Michele in Foro. Świątynia posiada spektakularną fasadę z białego marmuru, przyozdobioną rzędami arkad.

Lukka to miasto idealne na niespieszny spacer, podczas którego odkrywać będziecie jego zakątki. 

San Michele in Foro Lukka

Piza

Z pewnością jedną z najbardziej znanych wież na świecie jest wieża w Pizie. Sławę przyniósł jej oczywiście fakt, że jest ona nieco przechylona.  

Słynna wieża znajduje się na Placu Cudów Piazza dei Miracoli. Jej budowa, która rozpoczęła w XII wieku, trwała 199 lat. Konstrukcja już w trakcie budowy zaczęła się przechylać, a działania podejmowane w celu jej wyprostowania przynosiły odwrotny skutek. Wieża jest właściwie dzwonnicą wchodzącą w skład kompleksu zabudowań. Obok niej znajduje się katedra w stylu romańskim. W skład kompleksu wchodzą również baptysterium oraz cmentarz Composanto. 

Na wieżę można wejść – roztacza się z niej piękny widok na miasto. Oprócz „Krzywej Wieży” miasto nie posiada wielu znanych turystycznych atrakcji, warto jednak przespacerować się jego urokliwymi uliczkami, spróbować lokalnej kuchni i chłonąć atmosferę Włoch.

Krzywa Wieża w Pizie

Diabelski Most

Przy miejscowości Borgo a Mozzano, około 20 km od Lukki znajduje się most o dość intrygującej nazwie: „Diabelski most” – Ponte del Diavolo. Budowla ta jest znakomitym przykładem średniowiecznej architektury. Jego niecodzienna konstrukcja wzbudzała zachwyt wśród ówczesnych mieszkańców, ale także podejrzenia. Wielu uważało, że coś takiego nie mogło powstać bez pomocy nadludzkiej mocy. 

Choć oficjalnie most nazwany został imieniem Magdaleny (Ponte della Maddalena), przydomek „diabelski” zdał się bardziej do tego miejsca przylgnąć. Skąd jednak wzięło się to określenie? Jest ono związane z legendą o powstaniu miejsca – odpowiedzialny za budowę mężczyzna wiedział, że nie uda mu się dokończyć pracy na czas, co groziło karą więzienia. Ze strachu architekt postanowił zawrzeć pakt z… diabłem. Ten jednak za pomoc w ukończeniu konstrukcji w jedną noc, zażyczył sobie duszę pierwszej istoty, która przejdzie most. Architekt zgodził się, lecz później zaczął odczuwać z tego powodu wyrzuty sumienia. Duchowny, do którego mężczyzna udał się po radę w tej moralnej zgryzocie, podsunął mu pomysł oszukania diabła i popchnięcia do przejścia przez most… psa. Diabeł dał się zwieźć intrydze i rozwścieczony wrzucił psa do rzeki. Most jednak był już ukończony, a sumienie konstruktora pozostało czyste.

Most był niegdyś punktem na szlaku pielgrzymkowym Via Francigena, którym wierni podążali z Francji do Rzymu. Diabelski Most nie jest może tak spektakularnym punktem do zwiedzania w porównaniu do np. Florencji, ale niewątpliwe stanowi ciekawy „smaczek” poza utartym szlakiem Toskanii. 

Diabelski Most Borgo a Mozzano w Toskanii

San Gimignano

San Gimignano to jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych miasteczek Toskanii. Nazywane jest „średniowiecznym Manhattanem” ze względu na piętrzące się tutaj czternaście wież, choć dawniej było ich aż ponad siedemdziesiąt.

Główny plac Piazza della Cisterna otoczony jest pałacami z murowaną studnią na środku – wędrując tutaj naprawdę poczujecie się jak przeniesieni w czasie. Na Piazza del Duomo znajdziecie najstarsze i najwyższe średniowieczne „drapacze chmur”, a także romański Kościół Santa Maria Assunta. Centrum miasta zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Do urokliwych placów miasta należy również Piazza Sant’Agostino z romańsko-gotyckim kościołem św. Augustyna.

Wieża ratuszowa Torre Grossa na Piazza del Duomo, będąca jednocześnie najwyższą wieżą w mieście, stanowi najlepszy punkt widokowy na panoramę San Gimignano i roztaczające się wokół niego malownicze, typowo toskańskie krajobrazy. 

Panorama San Gimignano
Piazza della Cisterna w San Gimignano

Arezzo

Zdecydowanie mniej turystyczne miasteczko Toskanii, emanujące średniowieczną atmosferą. Jeśli chcecie poczuć ducha Toskanii bez przeciskania się przez tłumy, wybierzcie się do Arezzo. Podczas spaceru będziecie mogli podziwiać główny plac Piazza Grande, XII-wieczny romański Kościół Santa Maria della Pieve oraz gotycką katedrę.

Dwa razy do roku, w czerwcu i we wrześniu, w mieście odbywa się festiwal, który ma swoje korzenie już w średniowieczu – Giostra del Saracino. Mieszkańcy przebierają się w średniowieczne stroje i gromadzą na Piazza Grande, który z tej okazji jest odpowiednio przystrojony. Cztery dzielnice reprezentowane przez 8 rycerzy rywalizują ze sobą. Rycerze na koniach, uzbrojeni w drewnianą kopię, próbują trafić nią w Burrato, czyli kukiełkę-statuę, symbolizującą wroga. Wygrywa dzielnica, której rycerze zdobyli najwięcej punktów. W ramach festiwalu odbywa się również parada mieszkańców przebranych w historyczne kostiumy.

Piazza Grande w Arezzo

Siena

Siena to pełne uroku miasto o średniowiecznej atmosferze, przez wielu uważane za najpiękniejsze miasteczko w Toskanii. 

Głównym placem miejskim jest Piazza del Campo zbudowany w kształcie muszli, schodzący pochyło, otoczony kamienicami. Na placu znajduje się m.in. Palazzo Pubblico, siedziba ratusza, w części budynku mieści się muzeum. 

Piazza del Campo i Palazzo Pubblico w Sienie

Dwa razy do roku odbywają się tutaj wyścigi konne Il Palio, podczas których rywalizuje ze sobą 10 dzielnic miasta. Wyścigi połączone są z hucznym świętowaniem. Charakterystyczna architektura Sieny i przebrani w średniowieczne stroje mieszkańcy sprawiają, że podczas Il Palio możemy poczuć się niczym prześnieni w czasie.

Wyścigi konne Il Palio w Sienie

Najważniejszy zabytek miasta stanowi zbudowana w XII-wieku gotycka katedra (Duomo di Siena), która zachwyca swoją fasadą, jak i wnętrzem.

Pienza

Atrakcje Pienzy są skoncentrowane na głównym placu miasta. Historyczne centrum miasta w 1996 roku zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W Pienzie urodził się papież Pius II (wtedy miasteczko nazywało się jeszcze Corsignano), który posiadając do tego środki finansowe, postanowił ze swojego rodzinnego miasta stworzyć tzw. „miasto idealne”. Była to renesansowa koncepcja, która zakładała, że miasto powinno być zbudowane według harmonijnego planu i posiadać odpowiednią symetrię. Część z założonych planów udało się Papieżowi i architektom zrealizować, co możemy podziwiać w Pienzie do dziś.

Oprócz zabytków w historycznym centrum nie znajduje się wiele miejsc do zwiedzania. Piezna to miasto do którego warto przyjechać, aby poczuć spokojna atmosferę „prawdziwej Toskanii”, bardziej niż dla szukania długiej listy atrakcji i architektonicznych wrażeń. Warto przespacerować się jej uliczkami, posmakować lokalnego dania w którejś z knajpek, napić się kieliszka wina. To również świetne miejsce, by rozejrzeć się za pamiątkami – kupicie tu lokalne produkty takie, jak wino, oliwa czy ser pecorino.

Pienza
Pienza

Region Chianti 

Chianti to znajdujący się na południe od Florencji jeden z najbardziej znanych regionów winiarskich na świecie, słynący z doskonałego czerwonego wina o takiej samej nazwie. Obszar obejmuje 6 prowincji. Miasta i miasteczka regionu emanują niezwykłym urokiem, a rozciągające się tutaj liczne winiarnie tworzą charakterystyczny toskański krajobraz, znany nam z filmów czy pocztówek. Znakiem towarowym gwarantującym jakość win Chianti Classico DOCG jest czarny kogut, czyli po włosku Gallo Nero. Wypatrujcie go na butelkach. 

Droga biegnąca przez ten region nosi nazwę Chiantigiana. To miejsce idealne dla wędrowniczych dusz, które po prostu chcą wsiąść w samochód i pojechać przed siebie, a głównym celem tej szalonej podróży będzie wypatrywanie malowniczych krajobrazów i willowych posiadłości obsadzonych pomiędzy kolejnymi winiarniami i cyprysowymi alejami.

Wino i wzgórza Chianti

Elba

Elba jest jedną z wysp wchodząca w skład Archipelagu Toskańskiego. W jego skład wchodzi 7 wysp, spośród których Elba jest tą największą. 

Wyspa ta o prawdziwie rajskim klimacie była niegdyś miejscem wygania Napoleona Bonaparte po jego militarnej klęsce. W niecały rok Elba, pod opieką francuskiego wodza, rozkwitła – udało mu się zmodernizować system podatkowy, transport, rolnictwo oraz infrastrukturę. 

Po Elbie można spacerować, upajać się jej pięknem, udać się na wycieczkę skuterem, opalać na rajskich plażach czy nurkować. Dla pasjonatów historii otwarte jest muzeum Napoleona, w miejscu, w którym niegdyś rezydował – w Villi dei Mullini w mieście Portoferraio. Wspomniane miasto urzeknie również piękną starówką i ruinami X-wiecznego zamku na szczycie wzgórza, z którego rozciągają się niezapomniane widoki. 

Elba

Spowite kwiatami Capoliveri to jedno z najpiękniejszych miasteczek Elby. Budynki o typowo toskańskiej zabudowanie zachwycają prawie tak samo, jak znajdujące się tutaj plaże. W mieście odbywają się również ciekawe wydarzenia kulturalne.

Na Elbę dopłyniecie promem np. z miejscowości Piombino, jak i San Vincenzo

Miasteczko Capoliveri na Elbie

Zainspirowani do odwiedzenia Toskanii? Skorzystajcie z wyszukiwarki poniżej, aby znaleźć dla siebie idealny camping:

 

Znajdź camping