Lista ulubionych campingów
Przewodnik po Istrii

Roan Luxury Camping Holidays | 10.08.2022 |

Przewodnik po Istrii

Jakiś czas temu stworzyliśmy przewodnik po Dalmacji, więc w końcu musiał przyjść czas na poznanie bliżej pięknej Istrii.

Poreč

Poreč to miasto o niesamowicie bogatej historii. W ciągu wieków miasto przechodziło „z rąk do rąk”, zaczynając od Starożytnego Rzymu, przez Bizancjum, Republikę Wenecką, aż w końcu znalazło się w granicach byłej Jugosławii, a obecnie Chorwacji. Przechadzając się ulicami Poreča, możemy zauważyć pozostałości po wpływach tych różnych kultur. Do dziś zachowany został rzymski układ ulic i część ich nazewnictwa – na przykład główne, krzyżujące się ze sobą ulice, czyli Decumanus i Cardo Maximus, które oferują świetną gastronomie i sklepy, w których będziecie mogli zaopatrzyć się w pamiątki z podróży.

Kolejną pozostałością, tym razem po Bizancjum, jest niekwestionowana perła architektoniczna miasta – Bazylika Eufrazjusza. Obiekt wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i jest jednym z najlepiej zachowanych przykładów sztuki bizantyjskiej w Chorwacji. To właściwie kompleks budowli sakralnych. Wchodzi się do niego przez ozdobną bramę, która prowadzi do atrium. Sama bazylika kryje w sobie mozaiki pochodzące z VI wieku, a także dodane w późniejszych stuleciach piękne ozdoby. W skład tego kompleksu budowli wchodzi również baptysterium oraz pałac biskupi, w którym mieści się muzeum. 

Bazylika Eufrazjusza w Porecu

Kolejnym przykładem pięknej budowli sakralnej jest Kościół Matki Bożej Anielskiej, który został wybudowany w XVIII wieku. W Poreču warto także zobaczyć budynek Parlamentu Istrii, który przerobiony został z gotyckiego klasztoru. Zachowane zostały tam mozaiki podłogowe oraz zdobiony, barokowy sufit. Wpływy weneckie natomiast można zauważać na fasadzie gotyckiego pałacu Lion z XV wieku. 

Oprócz historycznej architektury znajdziecie tutaj również piękne plaże. Są to głównie żwirowe plaże. Poreč to również raj dla miłośników wycieczek rowerowych, dzięki wielu ścieżkom oferującym piękne widoki, a wśród nich jest Parenzana, powstała po przekształceniu drogi kolejowej. 

Spragnionym wodnego szaleństwa spodoba się park wodny Aquacolors Poreč. Więcej o chorwackich aquaparkach przeczytacie w tym artykule.

Marina w Porecu
Camping w pobliżu: Bijela Uvala

Camping Bijela Uvala położony jest tylko 5 km od Poreču. Z campingu do tego miasta jeździ kolejka turystyczna. Sam ośrodek leży nad piękną laguną z krystalicznie czystą wodą. Camping ma bezpośredni dostęp do żwirowej i skalistej plaży. Do dyspozycji gości są tutaj 3 kompleksy basenowe, w tym jeden tuż przy plaży. Ci, którzy preferują „odpoczynek w ruchu” będą mogli spróbować sportów wodnych lub siatkówki plażowej.

Zobacz camping Bijela Uvala
Plaża na campingu Bijela Uvala
Baseny na campingu Bijela Uvala

Rovinj

Tutaj, tak samo jak i w Poreču widoczne są włoskie wpływy, ponieważ miasto należało niegdyś do Imperium Rzymskiego, a potem do Republiki Weneckiej, co objawia się w architekturze, kuchni i tętniącej życiem atmosferze. 

Co ciekawe, jeszcze do XVIII wieku Rovinj był tak naprawdę wyspą. Wtedy to postanowiono zasypać cieśninę, tworząc półwysep. W 1963 roku miasto zostało uznane za zabytek narodowy. To kolejne miasto na Istrii, którego urok można poznać podczas spaceru wąskimi uliczkami z bardzo ciasną, przypominającą włoskie miasteczka zabudową i piękną starówką. Po spacerze energii nabierzecie, próbując dań kuchni regionalnej. Tutaj również zjecie typowo włoskie dania. Potem możecie podziwiać najpiękniejsze zachody słońca na Istrii.  

Promenada w Rovinju

Jeśli już o kuchni mowa to składnikiem charakterystycznym dla tego regionu są trufle. Dań z tym składnikiem spróbujecie tutaj przeróżnych – np. jako dodatki do makaronu lub omletu. Oprócz trufli, region słynie z owoców morza. 

Słynnym zabytkiem miasta jest Kościół św. Eufemii z XVIII wieku. We wnętrzu budynku w stylu baroku weneckiego znajdują się relikwie jego patronki – św. Eufemii, a ściany i sklepienie zdobią XIX wieczne obrazy, przedstawiające wizerunki świętych. Wieża świątyni została zaprojektowania na wzór weneckiej dzwonnicy św. Marka. Na jej szczycie umieszczono pozłacany posąg św. Eufemii, który obraca się, wprawiony w ruch podmuchami wiatru. 

Jeśli fascynuje Was podwodny świat, koniecznie wybierzcie się do Aquarium w Rovinj, które należy do najstarszych na świecie. Utworzone zostało jeszcze w XIX wieku.

Tętniący życiem Rovnij nazywany jest chorwackim Saint-Tropez. 

Widok na Rovinj
Camping w pobliżu: Vestar

5 kilometrów od Rovinja położony jest camping Vestar. Jest tutaj bezpośredni dostęp do żwirkowej plaży, a także prywatna przystań, gdzie goście mogą cumować własne łodzie. Działa tu wypożyczalnia rowerów wodnych. Kompleks basenowy zawiera wodny plac zabaw, brodzik, basen lagunowy. Na dzieci czekają ciekawe animacje, pokazy, mini-disco. 

Zobacz camping Vestar
Kompleks basenów na campingu Vestar
Plac zabaw na campingu Vestar

Pula

Pula znana jest ze świetnie zachowanego rzymskiego amfiteatru, wybudowanego w I w. n.e, który na myśl przywodzi rzymskie Koloseum. Co ciekawe, budowla z Puli została wybudowana kilka dekad wcześniej niż słynny zabytek Rzymu. Składa się z dwóch kondygnacji z jednej i trzech z drugiej strony, w których znajduje się kilkadziesiąt arkad. Obecnie jest on jednym z trzech najlepiej zachowanych amfiteatrów Starożytnego Rzymu.

Niegdyś widownia z zapartym tchem oglądała w amfiteatrze walki gladiatorów, obecnie zaś (również z zapartym tchem) możemy uczestniczyć tutaj w koncertach gwiazd muzyki światowego formatu oraz festiwalach. Interesujące są także podziemia amfiteatru, gdzie można zgłębić wiedzę o produkcji wina i oliwy.

Rzymski amfiteatr w Puli
Amfiteatr w Puli

Przechadzając się ulicami Puli natrafimy na starożytne elementy architektury np. Łuk Triumfalny (Łuk Sergiusza) wzniesiony w I wieku p.n.e, który kiedyś pełnił funkcję bramy miejskiej, dziś stanowi „bramę” do starego miasta. Na starówce znajduje się Trg Forum – plac miejski mieszczący w sobie m.in. starożytną Świątynie Augusta oraz gotycki ratusz przebudowany z dawnej, również starożytnej świątyni Diane.

Na wzgórzu w centrum miasta wznosi się twierdza Kaštel, pełniąca kiedyś funkcje obronne, dzisiaj zaprasza mieszkańców miasta i turystów na różne wydarzenia kulturalne np. Festiwal Filmów Fabularnych. Mieści się tutaj również Muzeum Historyczne i Morskie Istrii.

Wartym wspomnienia jest również znajdujący się w centrum targ „Gradska tržnica”, na którym możecie „złowić” lokalne produkty. 

Oprócz architektonicznych zabytków, Pula skrywa w sobie jedne z najpiękniejszych plaż Istrii.

Fažana 

Fažana to niewielkie, spokojne rybackie miasteczko, w którym panuje atmosfera lokalnego życia. Odwiedzających zachwyca widok kolorowych fasad domów, promenada z wypełnioną łodziami zatoką oraz krajobraz wysp Brijuni w oddali. To właśnie ten spokój, wolno płynący czas i możliwość doświadczenia autentycznego lokalnego życia przyciąga do Fažany.

W Fažanie możecie odpocząć na długiej plaży lub wybrać się na spacer promenadą brzegiem morza. Z promenady cudownie będzie podziwiać słynne chorwackie zachody słońca. 

Promenada w Fazanie

Do architektonicznych zabytków sakralnych Fažany należą niewielki Kościół Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel oraz Kościół św. Kosma i Damiana

W tym mieście nie znajdziecie długiej listy zabytków do zwiedzania, to jednak idealne miejsce, by po prostu „być tu i teraz”, usiąść przy stoliku, niespiesznie pić kawę, delektować się daniami ze świeżymi, lokalnymi składnikami i po prostu chłonąć tę wyjątkową atmosferę.

Park Narodowy Brijuni 

Ze wspomnianej przed chwilą Fažany możecie popłynąć na wycieczkę do Parku Narodowego Brijuni. Podróż promem trwa około 15 minut w jedną stronę. 

Na Park Narodowy Brijuni (lub Wysp Briońskich) składa się czternaście wysp, z tym dwóch największych Veliki Brijun i Mali Brijun oraz pozostałych małych wysepek. W 1983 roku z archipelagu utworzono Park Narodowy.

Jedna z wysp archipelagu Brijuni – Gaz – ma kształt ryby. Ten charakterystyczny kształt zainspirował projektantów loga Parku Narodowego.

Widok na Wyspy Brijuni
Jedna z wysp Archipelagu Brijuni

Wyspy zaczęły zyskiwać na popularności pod koniec XIX wieku, kiedy to wiedeński przemysłowiec Paul Kupelwieser kupił archipelag. To opustoszone, zniszczałe po latach epidemii miejsce przekształcił w luksusowy kurort z hotelami, polami golfowymi i kortami tenisowymi, do którego lubiły przyjeżdżać wyżyny europejskiej socjety. Po II wojnie światowej wyspy przeszły do rąk Jugosławii, a ówczesny przywódca generał Josip Broz Tito utworzył tutaj swoją letnią rezydencję, gdzie przyjmował zagraniczne delegacje. 

Na terenie Parku Narodowego, na wyspie Veliki Brijun mieści się 9-cio kilometrowy Park Safari. O jego ciekawej historii powstania pisaliśmy w tym artykule. Oprócz rodzimych zwierząt Istrii, można tam zobaczyć słonie, zebry, lamy, strusie i inne egzotyczne zwierzęta. 

Oprócz zwierząt wprost z sawanny, na wyspach odkryć można… ślady stóp dinozaurów. Znajduje się tutaj około dwieście śladów dinozaurów pochodzących nawet sprzed 130 milionów lat. Na wyspie Veliki Brijun można zobaczyć ruiny rzymskich, bizantyjskich i średniowiecznych budowli. Kolejną atrakcją jest piękny ogród śródziemnomorski. W Parku Narodowym podziwiać można aż 169 różnych egzotycznych gatunków roślin, a także drzewo oliwne mające 1600 lat, które do dziś wydaje owoce.

Park Safari na wyspie Veliki Brijun
Camping w pobliżu: Bi Village

Zarówno Pula, jak i Fažana znajdują się niedaleko campingu Bi Village. Z Puli to będzie 8 kilometrów, natomiast camping od Fažany dzieli odległość zaledwie 1,5 kilometra. Do tej urokliwej miejscowości możecie dotrzeć spacerem lub wybrać się na wycieczkę rowerową. Bi Village to również świetna baza wypadowa, jeżeli planujecie popłynąć na Wyspy Briońskie.

Na miłośników pływania i zabawy w wodzie na campingu Bi Village czeka kompleks basenowy z trzema basenami oraz brodzikiem dla dzieci. Nie zaznacie tutaj nudy dzięki grupie animacyjnej, organizującej rozrywkę zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem. Pizzy, a także lokalnych specjałów spróbujecie w campingowej restauracji i barze. Od niedawna na campingu zaczął działać park trampolin. 

Zobacz camping Bi Village
Basen na campingu Bi Village
Taras widokowy na campingu Bi Village

Kanał Limski

Rejs Kanałem Limskim to kolejna atrakcja Istrii. Nazwa kanału pochodzi od tego, że w dawnym Imperium Rzymskim kanał oddzielał dwie prowincje – Italię i Dalmację, a „limes” po łacinie oznacza „granicę”.

Wybierzcie się na rejs i podziwiajcie krajobrazy przypominające norweskie fiordy. Kanał stanowi tak naprawdę przedłużenie rzeki Pazinčica. Porośnięty jest bujną, zieloną roślinnością. „Fiordowy” krajobraz kanału można było podziwiać w filmie „Wikingowie” z lat 50.

Podziwianie tego cudu natury, zarówno z poziomu łodzi, jak i lądu z różnych punktów widokowych, robi wrażenie. 

Na taki rejs można wybrać się z m.in. Rovinja, Vsaru, Puli, Poreča czy Novigradu.

Kanał Limski

Novigrad

Novigrad to portowe miasto z dobrze zachowanymi średniowiecznymi murami miejskimi. Tak jak Rovinj, miasto znajdowało się niegdyś na wyspie, a w XVIII wieku zdecydowano o zasypaniu przesmyku oddzielającego wsypę od lądu. 

Można tu podziwiać malownicze widoki na kolorowe łódki przy marinie (która jest jedną z najnowocześniejszych marin nad Adriatykiem) i romantyczne zachody słońca. Spotkacie tu pełną uroku ulicę na starym mieście wypełnioną parasolkami. Tak jak wielu istryjskich miastach, w Novigradzie dostrzeżecie bogactwo kulturowe czerpiące z różnych wpływów, w tym rzymskich i weneckich. W Novigradzie urzeka także skaliste wybrzeże i śródziemnomorska roślinność. To również dobre miejsce na uprawianie sportów wodnych (przy ujściu rzeki Mirny).

Marina w Novigradzie
Ulica z parasolkami w Novigradzie

Jednym z zabytków Novigradu jest Pałac Rigo – przykład barokowej architektury mieszkalnej. Nazwa pochodzi od właścicieli i zleceniodawców budowli pałacu – rodu szlacheckiego Rigo. Fasada budynku wyróżnia się harmonijnymi, dekoracyjnymi elementami. Obecnie na parterze pałacu mieści się galeria sztuki współczesnej. 

Niech Was nie zwiedzie ten idylliczny opis – w Novigradzie nuda nie zawita! W sezonie letnim w mieście odbywają się festiwale i wydarzenia kulturalne, np. festiwal jazzowy Heineken Music Nights lub dzień św. Pelagiusza, patrona miasta.

Stare miasto w Novigradzie
Camping w pobliżu: Lanterna Premium Camping Resort

10 kilometrów dzieli Novigrad od tętniącego życiem campingu Lanterna. Znajdziecie tu świetny park wodny z podgrzewaną wodą, w tym basen dla dzieci ze statkiem pirackim, bezpośredni dostęp do morza, a wieczorem gości zabawia rozrywka na żywo. Atrakcją jest tutaj także salon gier, kino, teatr, a także dyskoteka dla nastolatków.

Zobacz camping Lanterna Premium Camping Resort
Baseny na campingu Lanterna
Basen na campingu Lanterna

Hum

Niezwykłą ciekawostką Istrii jest znajdujące się tam najmniejsze miasto świata – Hum. Posiada ono zaledwie dwie ulice i około 30 mieszkańców. Miejscowość wpisana została do księgi rekordów Guinnessa. Kolejną ciekawostkę stanowią znajdujące się tam teksty zapisane głagolicą – najstarszym słowiańskim pismem (replika oryginalnych tablic została umieszczona na bramie miejskiej). Znajduje się tu również kościół wybudowany w XII wieku, a dużym wydarzeniem jest wybór burmistrza, który odbywa się według tradycyjnego obrządku. 

Położenie na wzgórzu zdecydowanie dodaje miejscowości klimatu. Spacer po kamiennej średniowiecznej zabudowie sprawi, że poczujecie się jak przeniesieni w czasie. Znajdziecie tu również kawiarnie, do których można zawitać w ramach małej przerwy oraz sklepiki z lokalnymi produktami, w których z pewnością znajdziecie coś interesującego. Hum niewątpliwe jest intrygującą pozycją na mapie Istrii, do której chociażby na chwilę warto zajrzeć. 

Miasteczko Hum

Odwiedźcie Istrię razem z Roan. Poszukajcie terminu idealnego dla siebie:

Znajdź camping