Ciekawe atrakcje w Chorwacji dla dzieci i dorosłych

Roan Luxury Camping Holidays | 17.03.2022 |

Ciekawe atrakcje w Chorwacji dla dzieci i dorosłych

Sprawdźcie nasze propozycje na ciekawe spędzenie czasu całą rodziną podczas wakacji w Chorwacji.

Rejs łodzią półpodwodną 

Rejs łodzią półpodwodną będzie bardzo emocjonującą, a jednocześnie pełną walorów edukacyjnych przygodą dla małych odkrywców morskiego świata. Wycieczka pozwoli całej rodzinie bezpiecznie i bez konieczności nurkowania obserwować podwodne życie w wodach Adriatyku. Jak sugeruje nazwa – część łodzi znajduje się nad powierzchnią wody, natomiast część z obserwatorium zanurza się na 1,5 metra pod wodę. 

Na wycieczkę łodzią półpodwodną można wybrać się w ciągu dnia, jak i w nocy – obserwowanie umożliwiają wtedy światła reflektorów.  

Wycieczka trwa około 45 minut w dzień, około 30 minut w nocy. Atrakcja ta oferowana jest w wielu miastach Chorwacji – m.in. w Splicie, Trogirze, Krk, Poreču, Fažanie i innych.

Zobacz campingi w Chorwacji

Średniowieczny park tematyczny w Rapanji

Kto będąc dzieckiem nie marzył o zostaniu rycerzem, byciu księciem lub księżniczką, a może magiem? Znamy historie o Królu Arturze, książki, filmy i seriale osadzone w pełnym magii i przygód średniowiecznym świecie. Wizyta w parku tematycznym stylizowanym na średniowieczną fortecę Sanc Michael Medieval Theme Park w miejscowości Rapanji na Istrii będzie wspaniałą zabawą, szczególnie dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym.   

Wśród atrakcji tego obiektu znajdują się: ogromna katapulta, stylizowana karuzela, warsztaty z rękodzieła, a nawet „escape room”. Atmosferę dopełniają tam przechadzające się postaci, których nie mogłoby zabraknąć w średniowiecznym mieście – rycerze, księżniczki, błazny, wiedźmy i czarodzieje. Odwiedzający ten park tematyczny będą mogli również podziwiać pojedynek rycerzy.

Tutaj będziecie mieli okazję postrzelać z łuku, spróbować jazdy konnej, czy karmienia mieszkających tu zwierząt – osiołków, kóz, owiec i królików. Na terenie tego parku zjecie posiłek serwowany w glinianych naczyniach, co jeszcze lepiej dopełni całego klimatu. Jeśli zapragniecie zabrać ze sobą pamiątki z tej przygody, znajdziecie je w tutejszym sklepie.  

Sanc Michael Medieval Park znajduje się niedaleko campingów: Polari (około 30 km), Bi Village (około 30 km).

Camping Polari w Chorwacji
Park wodny na campingu Polari w Chorwacji
Wodny plac zabaw na campingu Polari w Chorwacji

Park Safari na Wyspach Brijuni 

Na terenie Parku Narodowego Brijuni skrywa się kilka interesujących atrakcji dla całej rodziny. Jedną z nich jest 9-cio kilometrowy Park Safari. Można tutaj spotkać egzotyczne zwierzęta z Azji, Afryki Ameryki Południowej – zebry, słonie, lamy, strusie, zebu indyjskie, jak i rodzime zwierzęta z Istrii. 

Park Safari ma ciekawą historię powstania. Po II Wojnie Światowej prezydent ówczesnej Jugosławii Josip Broz Tito na wyspach Brijuni założył swoją letnią rezydencję. Odwiedzany był przez znamienite osobistości z całego świata  – politków, dyplomatów, gwiazdy kina, a niektórzy z jego gości przywozili ze sobą nietypowe prezenty – m. in słonicę, prezent od Premier Indii, czy zebrę od Prezydenta Gwinei. W 1978 roku postanowiono na wyspie założyć Park Safari, w którym zamieszkały podarowane Tito zwierzęta z dalekich stron, a także te rodzime. Wewnątrz Parku Safari znajduje się Etnopark – obszar, w którym zaprezentowano typowe istryjskie gospodarstwo wraz z charakterystycznymi dla niego zwierzętami – owcami, wołami, osłami czy kozami.  

Cały Park Narodowy Brijuni jest cudownym miejscem. Znajduje się tu również ponad dwieście śladów stóp dinozaurów pochodzących nawet sprzed 120 milionów lat.  

Świetną okazją na wycieczkę do Parku Narodowego Brijuni będzie pobyt na położonym 6 kilometrów stąd campingu Bi Village. Konieczna w tym wypadku będzie wycieczka promem. 

Taras widokowy na campingu Bi Village w Chorwacji
Plaża przy campingu Bi Village w Chorwacji

Delfiny na Lošinj 

Podczas wycieczki łodzią po wybrzeżach chorwackiej wyspy Lošinj można dostrzec coś niezwykłego – pływające delfiny. Obszar ten jest naturalnym siedliskiem tych sympatycznych zwierząt. Żyje ich tu około dwustu.  

Z miejscowości Veli Lošinj przez Instytut Blue World organizowane są wycieczki umożliwiające obserwacje delfinów. Pływające w poszukiwaniu pożywienia delfiny często decydują się podpłynąć dosyć blisko do łodzi, co pozwala przyjrzeć im się z bliska. Wielką uciechą dla uczestników rejsu są widowiskowe skoki zwierząt.  

Po zakończeniu wycieczki uczestnicy upoważnieni są do bezpłatnego wstępu do Centrum Edukacji Morskiej Lošinj, gdzie można dowiedzieć się więcej o życiu tych morskich zwierząt i programie ich ochrony. 

Na chorwackiej wyspie Lošinj znajduje się camping Čikat z fantastycznym parkiem wodnym.  

Zjeżdzalnia i wodny plac zabaw na campingu Čikat w Chorwacji
Park wodny na campingu Čikat w Chorwacji

Park linowy Zipline w Omiš 

 Coś dla miłośników adrenaliny i wiatru we włosach. Park linowy Zipline zawieszony jest nad kanionem rzeki Cetina, 3 kilometry od miejscowości Omiš w Dalmacji. To okazja, aby przejechać się na linie zawieszonej 150 metrów nad ziemią, a pod sobą mieć tylko majestatyczne krajobrazy rzeki i kanionu. Tyrolka składa się w całości z aż 2100 metrów liny, podzielonej na 8 odcinków, z czego najdłuższy wynosi 700 m 

Minimalny wiek, aby skorzystać z atrakcji to 7 lat.  

Przygodę w parku linowym można zaplanować podczas pobytu na campingu Belvedere Trogir położonym około godzinę drogi od miejscowości Omiš. 

Basen z widokiem na morze na campingu Belvedere Trogir w Chorwacji
Taras do opalania na campingu Bi Village w Chorwacji
Animacje na plaży przy campingu Belvedere Trogir w Chorwacji

Pozdrowienie Słońca i Morskie Organy w Zadarze 

Te znajdujące się w Zadarze atrakcje o światowej już sławie spodobają się niezależnie od wieku. Pozdrowienie słońca, czyli po chorwacku „Pozdrav Suncu” to instalacja w kształcie okręgu prezentująca Układ Słoneczny, składająca się z trzystu kilkuwarstwowych szklanych płyt. W ciągu dnia płyty absorbują promienie słoneczne, by po zachodzie słońca, dzięki wytworzonej energii, zaświecić feerią barw tworzących niesamowite iluminacje. Po płytach można swobodnie chodzić, kolorowe światła pod stopami dzieci będą dla nich okazją do świetnej zabawy

Tuż obok Pozdrowienia Słońca znajduje się inna słynna atrakcja Zadaru, czyli Morskie Organy. Organy zbudowano wzdłuż promenady w miejscu dawnych betonowych fortyfikacji z czasów II wojny światowej. Pod schodzącymi ku wodzie stopniami znajdują się rury, przez które przechodzi powietrze popychane przez morskie fale, a umieszczone w schodach otwory umożliwiają wydobycie na zewnątrz niezwykłych melodii

Oba dzieła mają tego samego twórcę – architekta Nikolę Bašića. Fascynujące świetlne widowisko połączone jest z niesamowitymi efektami dźwiękowymi, wytwarzanymi dzięki siłom przyrody. To prawdziwe „arcydzieło natury”.  

Morskie organy w Zadarze
Instalacja "Pozdrowienie słońca" w Zadarze

Wycieczka do Zadaru to znakomity pomysł na małe „city break” podczas wakacji na campingu Zaton Holiday Resort, oddalonym od tego miasta o 14 kilometrów.   

Park wodny na campingu Zaton Holiday Resort w Chorwacji
Wodny plac zabaw na campingu Zaton Holiday Resort w Chorwacji

Pobyt w aquaparku 

 Rozgrzewające skórę słońce skłania do zanurzenia się w wodnym szaleństwie. Więcej informacji o wartych uwagi parkach wodnych znajdziecie w artykule 4 najlepsze aquaparki w Chorwacji.  

Wakacje w Chorwacji już zaplanowane?  

Któraś z atrakcji szczególnie przypadła Wam do gustu? Marzycie o wakacjach w Chorwacji? Wyszukiwarka poniżej pomoże Wam znaleźć najlepszy termin i camping: 

Znajdź camping