W Rzymie z dziećmi – atrakcje, noclegi, aktywności

Roan Luxury Camping Holidays | 8.04.2022 |

W Rzymie z dziećmi – atrakcje, noclegi, aktywności

Podrzucamy pomysły na aktywności i miejsca warte zobaczenia w Rzymie przyjazne rodzinom z dziećmi.

Dlaczego warto odwiedzić Rzym z dziećmi? 

Wyjazd do Rzymu z dzieckiem nie od razu wydaje się dobrym pomysłem dla wszystkich. Niewątpliwie wiąże się z nim wiele wyzwań, ale z własnego doświadczenia możemy powiedzieć, że zdecydowanie warto. Stolica Włoch oferuje coś dla wszystkich grup wiekowych – zarówno maluchy, dzieci w wieku szkolnym, nastolatki, jak i dorośli znajdą tu angażujące zajęcia dla siebie. W Wiecznym Mieście nikt nie może się nudzić! 

Rzym jest jedną z kolebek europejskiej kultury, a o takich miejscach jak Koloseum dzieci uczą się w szkole. Wspaniale będzie, jeżeli na własne oczy zobaczą to, o czym czytały lub będą czytać w szkolnych podręcznikach. 

Nie od dziś wiadomo, że podróże kształcą i rozwijają. Nieocenionym jest doświadczyć tego już w młodym wieku. Oswojenie z różnorodnością, nauka tolerancji i komunikacji z innymi ludźmi to niektóre z korzyści zabierania dzieci w podróż, które zaowocują w ich późniejszym życiu.  

Widok na Łuk Triumfalny w Rzymie

Korzyści dla całej rodziny 

Typowe atrakcje Rzymu mogą oferować zupełnie inne doświadczenia dzieciom i dorosłym, jednak wszyscy mogą spędzić radośnie czas podczas ich odwiedzania. Oto kilka naszych propozycji na to, co warto zobaczyć w Rzymie z dziećmi:  

Dzieci w wieku szkolnym na pewno będą zaciekawione potężnym Koloseum i archeologicznymi wykopaliskami Forum Romanum. Ruiny starożytnego miasta mogą także zobaczyć w Ostia Antica. Podczas wakacji w Rzymie można połączyć zabawę z nauką o świecie i historii.  

Koloseum w Rzymie
Forum Romanum w Rzymie - pozostałości po najstarszym miejskim placu Imperium Rzymskiego
Ostia Antica

Wizyta w Muzeach Watykańskich może wydawać się dość przytłaczająca, gdyż zbiory są obszerne, ich tematyka zazwyczaj poważna, a na zwiedzanie trzeba poświęcić nawet kilka godzin. Możemy jednak spojrzeć na to, ile my razem z naszymi dziećmi możemy zyskać, odwiedzając to lub inne muzeum w Wiecznym Mieście. Oglądanie eksponatów będzie pomagało w uwrażliwianiu dziecka na sztukę. Dzieci będą zaciekawione tym, co się dzieje na obrazach, co przypominają im napotkane rzeźby, do czego mogły służyć prezentowane na wystawie przedmioty.

Pochodzące ze Starożytnego Egiptu eskponaty Muzeów Watykańskich

Kupując bilet do Muzeów Watykańskich, oprócz atrakcji wewnątrz, otrzymujemy dostęp do pięknie utrzymanych ogrodów. Znajdują się tu różnorodne gatunki drzew i krzewów, fontanny, rzeźby. To dobre miejsce by odpocząć chwilę po wachlarzu wrażeń, jakie wywarła na nas wizyta w muzeum i nacieszyć oczy kojącą zielenią. 

Jeżeli lubicie morze, koniecznie odwiedźcie plażę w Rzymie – Lido di Ostia. W kurorcie znajdują się zarówno publiczne, darmowe jak i prywatne plaże. Dzieci na pewno będą miały tam mnóstwo pomysłów na zabawę – od budowania zamków z piasku po grę w siatkówkę plażową. A może warto zorganizować konkurs na znalezienie najciekawszej muszelki?  

Na przygodę w Rzymie 

Rozglądajcie się do dokoła – freski, kolumny, rzeźby na budynkach, małe fontanny z których można pić wodę – to wszystko w oczach dzieci może wydawać się zupełnie inne, ciekawsze niż gdyby spojrzał na to dorosły. Wspólnie odkrywajcie ciekawe detale Rzymu. Oto przykład kilku darmowych atrakcji, które stworzą idealne warunki do rodzinnej zabawy: 

W pozostałościach starożytnych ruin na placu Largo di Torre Argentina miejsce do spania i odpoczynku znalazły sobie… koty. Przychodzącymi w to miejsce zwierzętami opiekują się pracownicy schroniska, które również znajduje się na placu. Dzieci na pewno z radością będą chciały pogłaskać koty lub nawet nakarmić karmą, którą można otrzymać w schronisku.  

Wiedzieliście, że Schody Hiszpańskie w Rzymie są jednymi z najdłuższych na świecie? Zaproponujcie dzieciom, żeby policzyły, ile ich dokładnie jest. A w nagrodę może pyszne lody? 

Schody Hiszpańskie w Rzymie

Rzym jest pełen ciekawych legend, które możecie przedstawić dzieciom. Jedną z najsłynniejszych jest ta związana z Fontanną di Trevi – rzut monetą. Według niej wrzucenie pieniążka do fontanny ma zapewnić, że do Rzymu jeszcze kiedyś wrócimy. Ale rzut musi być wykonany w konkretny sposób – musimy stać do fontanny tyłem i wrzucić monetę prawdą ręką przez lewe ramię. Dzieci będą uradowane, mając okazję zrobić to same. 

Fontanna di Trevi w Rzymie

Mali odkrywcy z zaciekawieniem zaglądną przez najsłynniejszą w Rzymie dziurkę od klucza na Piazza dei Cavalieri di Malta położonym na wzgórzu awentyńskim. Co można przez nią zobaczyć? Dziurka od klucza w drzwiach do klasztoru zakonu Kawalerów Maltańskich skrywa widok wprost na kopułę Bazyliki Świętego Piotra w Watykanie.  

Słynny pchli targ Porta Portese w dzielnicy Zatybrze to okazja, by urządzić rodzinne „poszukiwanie skarbów”. Czeka tam na Was mnóstwo perełek, którym możecie dać „drugie życie” i które będą stanowiły wyjątkową pamiątkę z wakacji. 

Atrakcje dla dzieci w Rzymie 

Interaktywne muzeum dla dzieci Muzeo Explora 

W Rzymie zadbano o rozrywkę dla najmłodszych – świetną interaktywną atrakcją zapewniającą i naukę, i zabawę będzie wizyta w Muzeo Explora – muzeum stworzonym z myślą o dzieciach.  

Muzeum będzie odpowiednie dla dzieci od pierwszych miesięcy życia do około 12 lat. Interaktywne eksponaty w angażujący sposób, poprzez zabawę, przybliżają tematy związane z nauką i historią. Mali odkrywcy będą mogli rozwijać swoją intuicję, zaspokoić ciekawość świata i poprzez dotyk go poznawać – znajdując nowe kształty, struktury, materiały. Dziedziny, którymi inspirowano się tworząc wystawę to m.in. środowisko, komunikacja, ekonomia i nowe technologie.  

Chociaż muzeum dedykowane jest dzieciom, również dorośli będą się tu świetnie bawić, poznając tajemnice nauki ze swoimi pociechami.  

Wizyta w muzeum jest przewidziana na 1 godzinę i 45 minut. Wejście jest możliwe w określonych przedziałach czasowych, które ulegają zmianie – warto wcześniej sprawdzić aktualne godziny wejścia na stronie muzeum. 

Muzeo Explora – ceny biletów:

Dzieci do 12 miesięcy – wstęp darmowy   

Dzieci 12 do 36 miesięcy – 6 EURO 

Dzieci od 3 roku życia – 9 EURO 

Dorośli – 9 EURO 

Wizyta w zoo – Biopark w Rzymie 

Cudowną przygodą będzie wizyta w zoo – Bioparco di Roma, które znajduje się w pięknych Ogrodach Willi Borghese, niedaleko Piazza del Popolo. Swój dom ma tutaj ponad 150 gatunków zwierząt. Rozległy park, w którym położone jest zoo może również zamienić się w fantastyczne miejsce do zabaw. Można tu urządzić rodzinny piknik i nawet przychodząc kilkukrotnie, za każdym razem odkryjemy jakiś nowy, ciekawy zakątek.  

Zoo otwarte jest w godzinach: 

Od 26 marca do 29 października – 9.30 do 18.00 

Od 30 października do 31 grudnia – 9.30 do 17.00 

W okresie od 26 marca do 2 października w soboty niedzielę i święta zoo otwarte będzie do godziny 19.  

Ceny za wejście różnią się z zależności od daty zakupy biletu – im rezerwacja zrobiona z większym wyprzedzeniem, tym taniej.  

Koszty zakupu biletów w kasie w dniu wizyty: 

Dzieci poniżej 1 metra wzrostu – wejście darmowe 

Dzieci powyżej 1 metra wzrostu (do 10 roku życia) i osoby po 65 roku życia – 14 EURO 

Osoby dorosłe – 17.00 EURO 

Osoby z niepełnosprawnościami – 11 EURO  

Muzeum wynalazków Leonarda da Vinci 

Spotkała Was w Rzymie brzydka pogoda? Odwiedźcie Muzeum wynalazków Leonarda da Vinci (Mostra di Leonardo da Vinci), znajdujące się zaraz obok placu Campo de' Fiori. Tam nie może być nudno! Interaktywne muzeum zostało całkowicie poświęcone dorobkowi wielkiego renesansowego twórcy. Zrekonstruowane wynalazki mistrza można obejrzeć z bliska i dotknąć – będzie to świetna zabawa sensoryczna dla dzieci. Ekspozycja muzeum obejmuje również dzieła da Vinci prezentowane w formie hologramów 3D. 

Muzeum otwarte jest codziennie w godzinach od 9.30 do 19.30

Mostra di Leonardo Da Vinci – ceny biletów: 

Dzieci w wieku 5-12 lat – 6 EURO 

Dzieci od 13 do 18 roku życia, dorośli po 65 roku życia – 7 EURO 

Dorośli – 9 EURO  

Dostępne są również oferty biletów rodzinnych. Więcej informacji na stronie muzeum.  

Wyjątkowe pamiątki, które warto zabrać ze sobą   

Słynna opowieść o drewnianej kukiełce, która zamieniła się w chłopca, czyli o Pinokiu pochodzi właśnie z Włoch. Nawiązanie do tej bajki znajdziecie również w Rzymie. W jego centrum, niedaleko Panteonu mieści się niezwykły sklep, który działa od 1936 roku – Bartolucci. Sprzedawane są w nim zabawki i akcesoria wykonane z drewna, będące jednocześnie przykładem mistrzowskiego rękodzieła, małymi dziełami sztuki. Wnętrze sklepu jest urzekające, a na zewnątrz, tuż przy wejściu umieszczona jest ludzkich rozmiarów drewniana figurka Pinokia.   

Uwaga! Nie tylko dzieci mogą zostać oczarowane tymi małymi cudeńkami i zechcą zabrać jedną ze sobą do domu, dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo, że ze sklepu Bartolucci nie wyjdziecie z pustymi rękami 😉

Sklep z zabawkami Bartolucci w Rzymie
Sklep z zabawkami Bartolucci w Rzymie

Gdzie nocować z dziećmi w Rzymie? 

Najlepiej na campingu 😊, a dokładniej na campingu Village Fabulous na obrzeżach Rzymu. Powitają Was tutaj atrakcje dla małych i dużych, udogodnienia, które sprawią, że wakacje staną się naprawdę beztroskie. Będziecie mogli spędzać długie godziny na tutejszych basenach – rodzinnym i lagunowym, wziąć udział w zajęciach np. wodnym aerobiku, a dzieci będą miały okazje nawiązać nowe znajomości podczas zabawy w mini clubie. Niezbędnych zakupów dokonacie w markecie na miejscu, zjecie tutaj również wyśmienitą pizzę, a odrobiny ochłody zapewnią lody i koktajle serwowane przy wodnym kompleksie. W sezonie, wieczorem na całą rodzinę czeka rozrywka na żywo. Ten ośrodek to idealne połączenie campingowego stylu wczasowania z aktywnymi wakacjami w mieście.  

Camping Village Fabulous znajduje się przy głównej drodze, z której można dojechać autobusem do najbliższej stacji metra. Metrem dojedziecie już do serca Rzymu. Jeżeli zdecydujecie się odwiedzić rzymską plażę w Ostii, znajduje się ona tylko 10 kilometrów od campingu i do niej również bez większych trudności dostaniecie się komunikacją miejską odjeżdżającą z przystanku tuż przy wyjściu z campingu.  

Zobacz camping Village Fabulous
Basen lagunowy na campingu Village Fabulous w Rzymie
Kompleks wodny na campingu Village Fabulous w Rzymie

Zainteresowani wakacjami tuż przy samym sercu Rzymu? Sprawdźcie dostępność terminów i zakwaterowań: 

  

Znajdź camping