W Barcelonie z dziećmi, czyli co warto zobaczyć wśród tak wielu atrakcji

Roan Luxury Camping Holidays | 29.08.2022 |

W Barcelonie z dziećmi, czyli co warto zobaczyć wśród tak wielu atrakcji

Jeżeli zastanawialiście się czy w Barcelonie znajdziecie ciekawe atrakcje dla dzieci i czy jest to miasto odpowiednie na rodzinną wycieczkę, odpowiadamy: Jak najbardziej! W artykule dowiecie się nie tylko o popularnych atrakcjach turystycznych, które przypadną do gustu najmłodszym, ale poznacie także mniej komercyjne miejsca, które warto zobaczyć w Barcelonie.

Barcelona - tętniąca życiem, bogata kulturowo stolica Katalonii. To raj dla miłośników architektury (ze względu na niezwykłe prace Antoniego Gaudiego) czy kultury i sztuki – znajduje się tu około 60 muzeów. Od wielkomiejskiego zgiełku odpoczniecie natomiast na plaży, albo w jednym z wielu pięknych parków. Od niedawna do wizyty w mieście przekonuje także przejście do klubu FC Barcelona Roberta Lewandowskiego, którego grę obejrzeć możecie na największym w Europie stadionie Camp Nou.

Rodzinne zwiedzanie Barcelony

Park Guell – kształty, kolory, dźwięki

To jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Barcelonie, więc nie mogła nie znaleźć się w naszym zestawieniu. Choć obecnie to przepiękny park miejski, z początku zamysł na to miejsce był nieco inny. Hiszpański architekt Antoni Gaudi zapragnął zrealizować pomysł swojego przyjaciela i inwestora Eusebiego Guella na stworzenie w mieście osiedla mieszkalnego, w którym odbywałoby się życie kulturalne miasta, a wspaniała natura współgrałaby z nowatorskimi budynkami mieszkalnymi. Projekt okazał się jednak zbyt ambitny i z przewidzianych wówczas 60 budynków, powstały wyłączenie 2. W jednym z nich zamieszkał sam Gaudi. 

Park Guell otwarto jako park miejski w 1926 roku. Warto zarezerwować tutaj co najmniej pół dnia. Gaudiemu zależało, żeby miejsce jak gdyby „wtopić” w obecny krajobraz, tak by uzyskać harmonię pomiędzy budowlami jego projektu, a otaczającą naturą. W parku zobaczycie wiele dzieł powstałych z fragmentów ceramiki, jak np. znajdujący się w centralnym punkcie na schodach smok El Draco czy chociażby słynna falująca ławka Gaudiego. Kolorowe mozaiki robią szczególne wrażenie w ciągu słonecznego dnia - delikatnie migocząc dają prawdziwy spektakl kolorów. 

W wielu miejscach w parku możecie spotkać tancerzy bądź instrumentalistów, którzy uzyskują od miasta specjalne pozwolenie, by o ustalonych godzinach dawać pokaz swoich umiejętności. Możecie być zatem pewni, że waszej wizycie towarzyszyć będzie muzyka, ale także śpiew ptaków i relaksujące odgłosy natury. Teren parku podzielony jest na sekcje ze strefami odpoczynku dla całej rodziny, a także place zabaw i punkty widokowe.

Wspomniana wyżej część Parku Guell (z ławeczką Gaudiego) jest biletowana. Cena biletu to 10 euro. Dzieci w wieku 7 do 12 lat i osoby powyżej 65 roku życia otrzymają bilet w cenie 7 euro. Dzieci poniżej 6 roku życia – wstęp darmowy. Bilety najlepiej zakupić online na konkretną godzinę. Pozostała cześć parku jest bezpłatna.


Fontanny na wzgórzu Montjuïc – pokaz pełen magii

Co tu dużo mówić – będąc w stolicy Katalonii nie możecie przegapić tej atrakcji. To urokliwe widowisko łączące w sobie muzykę, wodę i światło. Przyjemny letni wieczór, piękne widoki, ciekawe widowisko… czy jest lepszy sposób na spędzenie wieczoru całą rodziną? Pokaz trwa 30 minut i jest darmowy.

Rozkład pokazów w ciągu roku (dni i godziny):

Tibidabo – park rozrywki na wzgórzu

Wzgórze o wysokości 512 m n.p.m to najwyższy punkt Barcelony z Kościołem Serca Jezusowego i z charakterystyczną rzeźbą rozpościerającego ręce Jezusa, znajdującą się szczycie (łudząco przypominającą tę z Rio de Janeiro). I choć niesamowite widoki z punku widokowego i zwiedzanie świątyni może być dla Was atrakcyjnym zajęciem, to najmłodszych z pewnością zainteresuje najstarszy w Hiszpanii park rozrywki znajdujący się także na tym wzgórzu. Nie można odmówić mu uroku i nietypowego „retro” klimatu, łączącego w sobie przeszło stuletnią historię ze współczesnością. Oczywiście parku tego nie można porównywać do nowoczesnej Energylandii, więc jeżeli macie starsze dzieci, które mają tego typu porównanie – mogą się one tutaj nudzić. Na głównym placu Tibidabo mają miejsce różnego rodzaju pokazy oraz atrakcje dla dzieci, zwłaszcza w weekendy. Warto się tu wybrać także ze względu na piękną panoramę na całe miasto. 

Kościół Serca Jezusowego Tibidabo: Wejście do kościoła jest bezpłatne, natomiast wejście na punkt widokowy to koszt 3,50 euro 

Park Rozrywki Tibidabo: Cena biletu dla osoby dorosłej to 35 euro. Dla dziecka o wzroście między 90 cm-120 cm jest to 14 euro, natomiast dzieci poniżej wzrostu 90 cm wchodzą za darmo. 

Strefa panoramiczna: Położona najwyżej i oferująca najlepsze widoki, dostępna jest za darmo. Jeżeli chcielibyście natomiast wypróbować znajdujące się tam atrakcje to bilet dla osoby dorosłej kosztuje 19 euro. Dla dziecka o wzroście między 90 cm-120 cm jest to 10.50 euro, natomiast dzieci poniżej wzrostu 90 cm wchodzą za darmo.

Camp Nou – frajda dla małych (i dużych!) kibiców

Każdy fan piłki nożnej z pewnością słyszał o FC Barcelonie i stadionie Camp Nou (choć od 2022 roku jego sponsorem jest Spotify, stąd obecna nazwa to Spoify Camp Nou). To największy obiekt sportowy w Europie, który pomieści niemal 100 tyś. kibiców. Stadion można zwiedzić, odwiedzając przy okazji muzeum popularnego hiszpańskiego klubu. Znajdziecie tu, m.in. trofea FC Barcelony, przestrzenie interaktywne obrazujące najważniejsze wydarzenia związane z klubem, a część muzeum poświęcona jest Leo Messiemu – jednemu z najlepszych strzelców na świecie. Muzeum to wspaniałe kompendium wiedzy o historii klubu, dlatego jest to punkt obowiązkowy dla młodych piłkarzy 😊 W sklepie przy stadionie możecie obejrzeć i zakupić koszulki FC Barcelony i inne gażdżety dla fanów piłki nożnej.

Standardowe zwiedzanie Camp Nou (bez przewodnika): Bilet wstępu dla osoby dorosłej to 28 euro. Bilet dla dzieci między 4-10 rokiem życia oraz dla osób powyżej 70 roku życia to 21 euro. Dzieci poniżej 4 roku życia wchodzą za darmo. Bilety najlepiej jest kupić online, by zaoszczędzić czas i pieniądze, ponieważ w kasie bilet dla osoby dorosłej to koszt 31,50 euro. 

Parc del Laberint d'Horta - park z labiryntem

To najstarszy park w Barcelonie i jednocześnie prawdziwy raj na ziemi. Podzielony jest na dwa ogrody– część neoklasyczną i romantyczną. W pierwszej z nich znajduje się wyjątkowa atrakcja, która przypadnie do gustu szczególnie dzieciom – labirynt z wielkich cyprysów. Możecie tu urządzić z dziećmi ciekawe zabawy i poruszyć ich wyobraźnię. Labirynt pokonacie, gdy Waszym oczom ukaże się rzeźba mitologicznego Erosa. To w tym miejscu kręcono jedną ze scen filmu „Pachnidło. Historia mordercy”. Atrakcją dla rodziców może być z kolei neogotycki pałac z elementami zdobnictwa arabskiego. Można go zwiedzić za opłatą, choć nawet z zewnątrz robi wrażenie. 

Bilet wstępu dla osoby dorosłej to niecałe 3 euro. Bilet dla osoby poniżej 14 roku życia to niecałe 2 euro. Wejście do parku jest bezpłatne w środy i niedziele.

Zabawa i spacer po plaży 

To, czym wyróżnia się Barcelona oprócz fantastycznych zabytków, wielu wydarzeń kulturalnych i artystycznego klimatu to jej położenie przy morzu, a więc i dostęp do kilku pięknych piaszczystych plaż. Można tu zatem połączyć atrakcje wielkomiejskiego świata z odpoczynkiem nad wodą. 

Główną plażą stolicy Katalonii, z łatwym dostępem komunikacją miejską, jest Barceloneta. To najbardziej popularna plaża wśród turystów, a w jej pobliżu rozciąga się deptak z wieloma restauracjami i barami. To miejsce idealne do uprawiania sportów wodnych, znajdziecie tu również wydzielone miejsca do gry w siatkówkę plażową. Bez problemu dotrzecie tu z centrum transportem publicznym, a nawet pieszo! (z Placu Katalońskiego wystarczy przejść głównym deptakiem La Rambla w stronę morza). Co ciekawe, na plaży znajduje się biblioteka, z której można wypożyczyć pozycję do czytania podczas opalania. Zaraz po Barcelonecie pod względem popularności plasuje się pobliska Bogatell. Jest ona nieco spokojniejsza i nieco bardziej kameralna, idealna dla rodzin z dziećmi. To fajne miejsce na spacer i odpoczynek od gwarnego centrum.

Montserrat – wjazd kolejką

Opactwo benedyktynów w górach Montserrat to miejsce słynące z posągu Czarnej Madonny pochodzącego z XII wieku, który odwiedzają pielgrzymi z całego świata. Znajduje się tu również muzeum z wyjątkowymi pracami takich artystów jak El Greco, Salvador Dali, Caravaggio czy Pablo Picasso. Klasztor jest niezwykle popularny również ze względu na jego piękne położenie i roztaczające się ze szczytu krajobrazy. Wjazd kolejką będzie dla dzieci emocjonującym przeżyciem i ciekawą atrakcją. 

Dojazd do klasztoru w Montserrat z Barcelony: Do Montserrat dostaniecie się z łatwością z Plaça d'Espanya (Pl.Espanya) w Barcelonie. Należy wsiąść w pociąg linii R5 w kierunku miasta Manresa, a następnie przesiąść się na stacji Aeri De Montserrat w kolejkę linową lub na stacji Monistrol De Montserrat na kolejkę zębatą (która będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które mają lęk wysokości). 

Na wspomnianej stacji Plaça d'Espanya w Barcelonie możecie kupić bilet łączony, czyli bilet na pociąg z Barcelony (w jedną i drugą stronę) + kolejkę linową lub zębatą do Montserrat. Koszt biletu łączonego to około 24 euro dla osoby dorosłej i około 18 euro dla dziecka. Wstęp do bazyliki jest bezpłatny. Bilet wstęp u do muzeum dla osoby dorosłej kosztuje 8 euro, dla dzieci w wieku od 8 do 16 roku życia kosztuje 4 euro.

Muzeum Czekolady (Museu de la Xocolata)

Kameralne muzeum, idealne na wycieczkę z najmłodszymi np. w deszczowy dzień. Znajdziecie tu figurki wykonane z czekolady, przedstawiające zabytki i postaci z bajek. Dowiecie się odrobinę o uprawie kakao, historii czekolady, jej pochodzeniu i o tym skąd wzięła się na naszym kontynencie. Znajdziecie tu także maszyny wykorzystywane przez lata do produkcji tego słodkiego przysmaku. Punktem programu dla wielu turystów jest wypicie filiżanki gorącej czekolady w tutejszej pijalni, która smakuje wprost wybornie! Jesteśmy przekonani, że dzieciom przypadnie do gustu. Można tutaj także zaopatrzyć się w wyroby z czekolady. 

Bilet wstępu do muzeum kosztuje 6 euro i jest nim… tabliczka czekolady.

A jak już o czekoladzie mowa… koniecznie spróbujcie hiszpańskiego słodkiego przysmaku zwanego churros, smażonego na głębokim oleju podawanego z cukrem lub czekoladą. Niebo w gębie!

Vilanova Park - rodzinny camping w okolicy Barcelony 

Camping Vilanova Park to ośrodek położony zaledwie 35 km od Barcelony. Spod campingu odjeżdża bezpośredni autobus, który zabierze Was do stolicy Katalonii. Camping oferuje kompleks wodny z dużym basenem zewnętrznym i krytym, brodzikiem dla najmłodszych i wysokimi zjeżdżalniami. Znajdziecie tu rozmaite udogodnienia (sklepy, bary, lodziarnie), dla gości przygotowano imprezy sportowe oraz atrakcyjny program animacyjny. Na campingu możecie podziwiać piękną egzotyczną roślinność, a najbliższa plaża znajduje się 3km od ośrodka (na plażę kursuje autobus spod campingu).

Zobacz camping Vilanova Park