Rodzina korzystająca z basenu na kempingu Roan.

Roan Luxury Camping Holidays | 26.04.2023 |

Przewodnik po chorwackich wyspach

Chorwacja to kraj słynący z pięknych plaż, krystalicznie czystego morza i malowniczych miasteczek.

Jednymi z jej największych skarbów są jednak wyspy, które przyciągają turystów z całego świata swoim niepowtarzalnym urokiem.

Chorwackie wyspy to prawdziwy raj dla miłośników natury, historii i kultury. Oferują niezwykłe krajobrazy, urokliwe zatoczki oraz piękne miasteczka. Wakacje na campingu na chorwackich wyspach to doskonały sposób na zanurzenie się w miejscowej atmosferze i cieszenie się spokojem, i pięknem otaczającej przyrody.

Chorwacja posiada ponad 1000 wysp, z których tylko 50 jest zamieszkiwanych. Poniżej przedstawiamy kilka szczególnie popularnych wśród turystów:

Hvar

Jednym z najbardziej urokliwych miejsc na wyspie Hvar jest jej stolica – miasto Hvar. Turyści z całego świata mogą podziwiać tu piękną architekturę, wąskie uliczki, zabytki o bogatej historii. Do najważniejszych zabytków miasta zalicza się m.in. renesansowo-barkowa katedra św. Szczepana, położona na głównym placu miasta. 

Niezwykłym miejscem jest twierdza Fortica (znana również jako Španjola), znajdująca się na wzgórzu powyżej miasta Hvar. Zbudowana w XIV wieku twierdza pełniła niegdyś funkcje obronne i była punktem obserwacyjnym, a obecnie jest jednym z najpopularniejszych miejsc na wyspie, oferującym niesamowite widoki na okoliczne wyspy i Morze Adriatyckie.

Stari Grad to najstarsze miasto na wyspie. Miasto jak i okolica wchodząca w skład równiny Starego Gradu zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wśród zabytków znajduje się renesansowy zamek, barokowy Pałac Biankini, w którym obecnie mieści się muzeum, klika zachwycających budynków sakralnych. W okolicy Stari Grad znajduje się wiele szlaków turystycznych i ścieżek rowerowych, które pozwalają na aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu.

Jednym z emblematów wyspy Hvar jest lawenda. Nie bez przyczyny nazywana jest „lawendową wyspą”. Roślina ta uprawiana jest tutaj od wieków i stanowi jeden z ważniejszych produktów rolniczych oraz część lokalnej kultury i dziedzictwa. Lawenda z Hvaru wykorzystywana jest do produkcji różnorodnych produktów, takich jak olejki eteryczne, kosmetyki, mydła, świeczki i wiele innych. Lawendowe produkty to świetny pomysł jako prezent dla bliskiej osoby czy pamiątka z wizyty na wyspie.

Miejsce to znane jest również z produkcji wysokiej jakości wina, zwłaszcza wina czerwonego i białego, które można degustować w lokalnych winnicach. Oliwkowe gaje są również popularnym miejscem, gdzie można poznać proces produkcji oliwy z oliwek, która jest jednym z ważniejszych produktów rolniczych regionu. 

Wyspa Hvar w Chorwacji

Brač

Brač to jedna z największych chorwackich wysp. Tutaj znajduje się kamienna kopalnia, z której pozyskiwany jest słynny biały kamień, który został użyty m.in. przy budowie Białego Domu w Waszyngtonie, czy pałacu Dioklecjana w Splicie.

Charakterystycznym miejscem na wyspie i jednocześnie jej najbardziej znaną plażą jest Zlatni Rat – Złoty Róg w miejscowości Bol, na południowym wybrzeżu. Jest to piaszczysta plaża o unikatowym kształcie, przypominającym róg, która zmienia swój kształt w zależności od prądów morskich i wiatrów. To również popularne miejsce do uprawiania sportów wodnych, takich jak windsurfing czy kitesurfing.

Klasztor dominikanów w mieście Bol na wyspie Brač

Supetar to pełne uroku miasteczko, położone na północno-zachodnim wybrzeżu wyspy, z malowniczym portem i pięknymi plażami. Jednym z najważniejszych zabytków miasta jest pochodzący z XVIII wieku kościół św. Piotra. Znajduje się on w samym centrum, a jego wnętrze ozdobione jest barokowymi freskami.

Warto odwiedzić także miejscowość Škrip, gdzie znajduje się Muzeum Wyspy Brač, prezentujące historię, tradycje i dziedzictwo wyspy. W miejscowości znajdują się również zabytkowe kościoły, takie jak kościół św. Jana Chrzciciela i kościół św. Heleny. Innym ciekawym miejscem na wyspie Brač jest Pustelnia Blaca, gdzie znajduje się klasztor franciszkański położony w pięknej dolinie. Zbudowana w XVI wieku pustelnia jest ważnym miejscem dla historii wyspy i regionu.

Kolejnym miejscem wartym uwagi na wyspie Brač jest Vidova Gora, najwyższy szczyt wysp Adriatyku, który oferuje niesamowite widoki na okolicę, w tym na sąsiednią wyspę Hvar, Split i okoliczne wysepki. 

Wyspa Brač w Chorwacji

Vis

Wyspa Vis jest najbardziej ze wszystkich dalmatyńskich wysp oddalona od wybrzeża. Niegdyś była ona zamknięta dla turystów i cudzoziemców, a z powodu swojego strategicznego położenia służyła jako baza wojskowa. Dopiero po rozpadzie Jugosławii została otwarta dla turystów i stała się jednym z nieodkrytych dotąd klejnotów Chorwacji. 

Vis to pełna uroku wyspa o niezwykłej przyrodzie. To również idealne miejsce do uprawiania sportów wodnych, takich jak kajakarstwo czy windsurfing.

Wyspa Vis posiada także bogatą historię, sięgającą czasów antycznych. Warto odwiedzić tu miasto Vis, które jest centralnym punktem wyspy i posiada wiele zabytków, takich jak kościoły, pałace i fortyfikacje. Znajdują się tutaj również pozostałości antycznego miasta. Świetnie zachowana twierdza Fort George, położona na wzgórzu przy wejściu do portu, zbudowana w XIX-wieku przez Brytyjczyków i nazwana na cześć króla Jerzego III, oferuje panoramiczne widoki na miasto i okolicę.

Komiza, położona na zachodnim wybrzeżu wyspy, to miasteczko o bogatej tradycji rybackiej. Można tam spacerować wąskimi uliczkami i cieszyć się autentyczną atmosferą dalmatyńskiej wioski. Znajduje się tu kilka historycznych zabytków, kościoły, klasztor czy twierdza.

Warto wspomnieć, że wyspa Vis „zagrała” grecką wyspę w części drugiej popularnego musicalu „Mamma Mia! Here We Go Again”. Na ekranie możecie zobaczyć Zatokę Barjaška i miasta takie jak Komiža i Vis. Na czas zdjęć, trwających kilka miesięcy, turyści mieli ograniczony dostęp na wyspę, ale za to jej mieszkańcy mieli wyjątkową okazję wypatrywania hollywoodzkich aktorów w codziennych sytuacjach. Wielu mieszkańców wspomina jak spotykało w kawiarni Pierca Brosnana, który mieszkał w kamienicy w centrum Vis.

Niedaleko wyspy Vis znajduje się wysepka Bisevo ze słynną Błękitną Grotą (Modra špilja), którą można zwiedzać na specjalnych łodziach. To, co sprawia, ze jaskinia jest popularną turystyczną atrakcją, to niepowtarzalny niebieski kolor w jej wnętrzu, tworzony przez odbijające się w wodzie światło.

Wybrzeże wyspy Vis w Chorwacji

Najbliższy camping wysp Hvar, Brač, Vis: Amadria Park Camping Trogir

Zobacz camping

Pag

Pag jest jedną z największych wysp Chorwacji, nazywaną „księżycową” ze względu na swój niezwykły krajobraz, przypominający powierzchnię księżyca. Wyspa Pag jest również znana z produkcji sera, soli oraz pięknych koronek.

Krajobraz Pagu jest unikalny i zróżnicowany. Zachodnia część wyspy jest bardziej zalesiona, z lasami dębowymi i sosnowymi, podczas gdy wschodnia część jest surowa i skalista, ze skąpą roślinnością. 

Pomimo skalistego krajobrazu, wyspa Pag oferuje piękne plaże, zarówno piaszczyste, jak i kamieniste. Jedną z najbardziej znanych plaż na Pagu jest Zrće (nazywana chorwacką Ibizą), Simuni i Ručica.

Plaża na wyspie Pag w Chorwacji

Na wyspie znajdują się urokliwe miasta, takie jak Pag i Novalja. Miasto Pag urzeka pięknymi kamienicami z białego kamienia, wąskimi uliczkami i zabytkami, takimi jak Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny czy Klasztor Benedyktynek. Novalja jest znanym ośrodkiem turystycznym, słynącym z nocnego życia, plaż i beach barów.

Najwyższym szczytem wyspy Pag jest leżący 348 m n.p.m jest Sveti Vid. Góra oferuje panoramiczny widok na wyspę Pag, jak na sąsiednie wyspy m.in. Rab, Lošinj, Silba, na horyzoncie widoczne są także góry Velebit. Na szczycie znajduje się kościół. 

Wyspa Pag ma bogatą kulturę i tradycje, które są widoczne w lokalnej kuchni, rękodziele oraz w lokalnych festiwalach i obchodach. Wyspa jest znana z produkcji tradycyjnego sera (paški sir). Na Pagu żywa jest również tradycja wytwarzania pięknych koronek. Koronki wpisane zostały na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO, jest to jedne z najbardziej znanych chorwackich rękodzieł. 

Wyspa Pag w Chorwacji
Księżycowy krajobraz wyspy Pag w Chorwacji

Najbliższy camping: Zaton Holiday Resort

Zobacz camping

Krk

Krk to największa wyspa Chorwacji. Oferuje wiele atrakcji zarówno dla miłośników plażowania, jak i historii i kultury. W miastach i wioskach na wyspie można odkryć liczne zabytki, takie jak katedry, pałace, kościoły i twierdze, które świadczą o bogatej historii wyspy.

Jednym z najbardziej urokliwych miasteczek na wyspie Krk jest jej stolica, również nosząca nazwę Krk. Starówka Krku jest zabytkowym labiryntem wąskich uliczek, kamiennych domów i malowniczych placów, które oczarowują swoim średniowiecznym urokiem. Można tu znaleźć również Katedrę Wniebowzięcia NMP, jeden z najważniejszych zabytków wyspy, oraz mury obronne, które otaczają starówkę oraz XIV-wieczny Zamek Frankopanów.

Miasto Vrbnik to miasto położone na klifie, około 50 metrów nad poziomem morza, co sprawia, że jest jednym z najbardziej malowniczych miasteczek w tej części Adriatyku. Otoczone winnicami i drzewami oliwnymi, Vrbnik przyciąga turystów swoim niepowtarzalnym położeniem i spektakularnymi widokami na Morze Adriatyckie. Vrbnik słynie z uprawy winorośli i produkcji wina od tysięcy lat. Wizyta w Vrbniku nie byłaby kompletna bez spróbowania lokalnych win, takich jak słynne białe wino Vrbnicka Zlahtina, które jest uważane za jedno z najlepszych win w Chorwacji.

Miasto Vrbnik na wyspie Krk w Chorwacji

Wyspa Krk jest również znana ze swoich pięknych plaż. Plaża Vela w miejscowości Baška, położona na wschodnim wybrzeżu wyspy, jest jedną z najbardziej znanych plaż na Krku. Jest ona kamienisto-piaszczysta, co sprawia, że to idealne rozwiązanie dla rodzin z dziećmi. Inne popularne plaże na wyspie to Stara Baska, Malinska i Punat.

Wyspa Krk oferuje również wiele możliwości aktywnego wypoczynku. Można tu wypożyczyć rowery, kajaki, spróbować nurkowania lub wędkowania, czy wziąć udział w wodnych atrakcjach, takich jak jazda na nartach wodnych czy parasailing. Wyspa jest również idealnym miejscem do wędrówek pieszych, z mnóstwem szlaków turystycznych.

Najbliższe campingi: Krk Premium Camping Resort, Baška Beach Camping Resort (oba bezpośrednio na wyspie)

Zobacz campingi

Losinj

Wyspa Losinj to raj dla miłośników plaż o zróżnicowanym charakterze, idealnych zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla miłośników nurkowania i snorkelingu. Zabodarski, Cikat, Valdarke i Veli Žal to tylko kilka z najpopularniejszych plaż, które warto odwiedzić na Losinju. Szczególnie plaża Cikat wyróżnia się pięknym piaszczystym brzegiem i kryształowo czystą wodą, co sprawia, że jest jedną z najpiękniejszych na wyspie.

Na Losinju można także znaleźć urokliwe miasteczka, takie jak Mali Losinj i Veli Losinj, które zachwycają swoją architekturą, wąskimi uliczkami i kolorowymi domkami. Wioska Mali Losinj to szczególnie malownicze miasteczko, pełne kolorowych kamienic, urokliwych uliczek i malowniczych zatoczek. W licznych kawiarniach, restauracjach i sklepikach z lokalnymi produktami można poczuć prawdziwą atmosferę chorwackiego życia.

Symbolem wyspy Losinj są delfiny, które można obserwować wokół wyspy. Centrum Edukacji Morskiej w miejscowości Veli Losinj jest jedynym takim muzeum w Chorwacji i jednym z niewielu na świecie, gdzie można poznać fascynujący świat delfinów i dowiedzieć się więcej o ich zwyczajach, ochronie i badaniach prowadzonych na Morzu Adriatyckim.

Dodatkowo, Losinj jest połączona z wyspą Cres mostem obrotowym w miejscowości Osor, co pozwala na łatwy dostęp i możliwość zwiedzania sąsiednich miasteczek w wolnych chwilach.

Miasto Osor między wyspą Losinj a Cres w Chorwacji

Najbliższy camping: Cikat (bezpośrednio na wyspie)

Zobacz camping

Cres

Wyspa ta słynie z pięknych plaż, a także dzikiej przyrody i zamieszkujących tu rzadkich gatunków zwierząt. Jednym z najbardziej urokliwych miejsc na Cres jest jego stolica, miasteczko Cres, bogate w zabytki i historię. Widać tu wpływy weneckie, rzymskie, a także pozostałości średniowiecznych murów.

Wyspa oferuje wiele możliwości aktywnego spędzenia czasu na łonie natury. Można tu cieszyć się wędrówkami pieszymi po górach i lasach, odkrywać ukryte zatoczki i plaże. Znajdziecie tu także Jezioro Vransko, a wyspa jest domem dla licznych roślin endemicznych. Cres jest również idealnym miejscem dla miłośników sportów wodnych. Można tu spróbować żeglowania, windsurfingu, kajakarstwa, czy wędkowania. 

Ukryte zatoczki Cres zapewniają z kolei doskonałe warunki do nurkowania. Na wyspie znajduje się centrum nurkowe, jeśli masz ochotę zanurzyć się głębiej w krystalicznie czyste wody Adriatyku.

Najbliższy camping: Cikat

Zaplanuj niezapomniane wakacje na chorwackich wyspach i zarezerwuj swój camping już dziś! Odkryj piękno Adriatyku na wyspach takich jak Hvar, Brač, Vis, czy Losinj. Ciesz się krystalicznie czystym morzem, urokliwymi plażami, malowniczymi miasteczkami i niezapomnianymi widokami. Chorwacja to idealne miejsce na aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu, wśród przyrody i kultury o bogatym dziedzictwie. 

Skorzystaj z poniższej wyszukiwarki, aby znaleźć idealny camping i zacznij planować swoje wymarzone wakacje w Chorwacji już dziś!

Znajdź camping