Lista ulubionych campingów
Rodzina korzystająca z basenu na kempingu Roan.

Roan Luxury Camping Holidays | 12.03.2024 |

Podróż z dzieckiem – najlepsze gry do samochodu

Upragnione wakacje z rodziną zarezerwowane? Od rozkoszowania się słońcem, szaleństwa na basenach i pysznych posiłków na tarasie mobile home’u dzieli Was tylko… podróż. No właśnie… myślicie jak maksymalnie ułatwić sobie drogę z pasażerami, którzy już przebierają nóżkami, aby wypróbować nowe zjeżdżalnie i co 5 minut powtarzają: „mamo, tato, daleko jeszcze?”. Przygotowaliśmy dla Was kilka gier i zabaw, w które możecie wspólnie zagrać podczas jazdy samochodem:

Gra nr 1 – Widzę, widzę to, czego Ty nie widzisz... 

Zgadywanka, która potrafi naprawdę wciągnąć. Jedna osoba wybiera jakiś przedmiot w samochodzie lub na zewnątrz i mówi „widzę to, czego ty nie widzisz, a kolor to…” – pozostałe grające osoby muszą zgadnąć, o jaką rzecz chodzi. Ten, kto udzieli prawidłowej odpowiedzi wybiera kolejny przedmiot, a pozostali zgadują ponownie.  

Gra nr 2  – Wymyśl nowe słowo na ostatnią literę poprzedniego 

To świetna zabawa, dzięki której dzieci będą ćwiczyły koncentrację, a także pomoże w wzbogacaniu słownictwa. Pierwsza osoba wypowiada losowe słowo, na przykład "torba", a kolejna po niej musi wymyślić słowo, które będzie zaczynało się na ostatnią literę tego słowa, czyli w tym przypadku „a”. A potem kolejna musi zrobić to samo. I tak można grać bez końca 😊 

Grę można urozmaicić, wybierając konkretną kategorię słów, których można używać, na przykład marki samochodów, nazwy miast lub zwierzęta.  

Gra nr 3  – Kim lub czym jestem? 

Do tej gry potrzebna będzie kartka papieru i coś do pisania. Jeden z graczy wybiera jakąś konkretną osobę, zawód lub coś jeszcze innego, zapisuje to na kartce, a potem przekazuje innemu graczowi. Osoba z kartką musi odgadnąć, kim lub czym jest, zadając pytania reszcie grających. Gdy udzieli prawidłowej odpowiedzi, pisze na kartce kolejną osobę i przekazuje następnemu graczowi, który teraz będzie zgadywał.  

rodzinne gry samochodowe
Gra nr 4  – Rozpoznawanie marek i kolorów samochodów 

Ta gra z pewnością zapewni niezbędną rozrywkę w podróży. Jedna osoba mówi przykładowo: „ile czerwonych samochodów uda wam się naliczyć od teraz? Poprzez tę zabawę dzieci ćwiczą liczenie i rozpoznawane kolorów.  

Jeżeli Wasze dzieci są nieco starsze i chcecie nieco podnieść trudność zadania, zaproponujcie policzenia określonych marek samochodów.  

Gra nr 5 – Bingo 

Kolejna wciągająca gra, wymaga jedna wcześniejszego przygotowania. Przed podróżą wydrukujcie kilka arkuszy z liczbami do 100 włącznie. Gdy wyruszycie w drogę, rozdajcie te arkusze dzieciom. Od teraz wszyscy szukają numerów na tablicach rejestracyjnych. Po znalezieniu określonej liczby należy ją przekreślić. Gracie tak długo, aż komuś uda się skreślić wszystkie liczby. Bingo! 

Tablica rejestracyjna
Gra nr 6 – Rozpoznawanie zagranicznych tablic rejestracyjnych 

To idealna gra dla wyjeżdżających za granice. Najpierw zapoznajcie dzieci z tym, jakie tablice rejestracyjne należą do jakich krajów, a następnie pozwólcie im zgadywać.  Jeżeli chcecie dodatkowo utrudnić im zadanie, poproście dzieci o policzenie przejeżdżających tablic rejestracyjnych. 

Gra nr 7 – Ułóż jak najwięcej słów z jednego wyrazu 

To kolejna gra słowna, która przyda się w podróży. Wskażcie osobę w samochodzie, która wybierze słowo. Przykładem może być "plac zabaw". Następnie po kolei wymieniajcie słowa, które można utworzyć z liter wcześniej wymienionego wyrazu. Na przykład "baza", "zabawa", "waza" i "baca". A gdy skończą się Wam pomysły, wybierzcie kolejne, nowe słowo. 

Scrabble
Gra 8  – Zgadnij, jakie to zwierzę 

W tej grze jeden z członków rodziny wyobraża sobie zwierzę. Następnie inne osoby zadają odpowiednie pytania, na które można odpowiadać wyłącznie "tak" lub "nie". Gdy zwierzę zostanie odgadnięte, przychodzi kolej na kolejnego gracza. 

Gra 9 – Znajdź banana 

W tę grę można zagrać z całą rodziną. Rodzice z pewnością będą uczestniczyć w zabawie równie chętnie jak dzieci. Jak to działa? Za każdym razem, gdy widzisz na drodze żółty pojazd, krzyczysz "BANAN". Gracze otrzymują 1 punkt za samochód osobowy i 2 punkty za ciężarówkę lub przyczepę. Najfajniejsze w tej grze jest to, że może się ona ciągnąć przez całą podróż samochodem. 

Żółty samochód
Gra 10 – Czas na przerwę! 

Aby utrzymać dobry nastrój w długiej podróży w drodze na camping ważne jest, by robić sobie drobne przerwy na toaletę i rozprostowanie nóg. Bez względu na to, jak bardzo kusi Was, by wrócić do samochodu, pozwólcie Waszym dzieciom spożytkować energię podczas postoju. Przed wakacjami wpadnijcie do sklepu po kilka drobiazgów, a podczas przerwy zagrajcie w klasy, kości, gumę, puszczanie baniek mydlanych czy rysowanie kredą na chodniku. Dzięki temu podróż samochodem będzie o wiele przyjemniejsza dla najmłodszych, a tym samym dla rodziców.  

Jesteście ciekawi naszej oferty? Sprawdźcie nasze zakwaterowania na najlepszych campingach w Europie

Znajdź camping