Najpiękniejsze miasta nad Jeziorem Garda

Roan Luxury Camping Holidays | 29.03.2022 |

Najpiękniejsze miasta nad Jeziorem Garda

Przedstawiamy Wam zestawienie najpiękniejszych miast nad Gardą wraz z przydatnymi wskazówkami dotyczącymi atrakcji, cen i noclegów.

Malcesine i kolejka na Monte Baldo

Jeżeli brakuje Wam górskiego powietrza i chcielibyście zobaczyć jezioro „z lotu ptaka” koniecznie wpiszcie Malcesine w plan swojej podróży.

Z miejscowości dostaniecie się kolejką górską na szczyt Monte Baldo, należący Alp Wschodnich. Wjazd podzielony jest na dwie części, po wjeździe kolejką przesiadamy się do kabin obracających się o 360 stopni, co pozwala nam rozkoszować się widokiem zarówno na jezioro, jak i masyw górski i jego zielone łąki. Widok ze szczytu obejmuje całe jezioro od Riva del Garda po Peschierę. Stąd można podziwiać paralotniarzy nurkujących w powietrzne głębiny. Miejsce to oferuje także trasy rowerowe o różnym stopniu trudności. Monte Baldo to raj dla botaników ze względu na florę ze zróżnicowanych stref klimatycznych, od typowego obszaru alpejskiego po łagodny klimat śródziemnomorski przy jeziorze, idealny do uprawy drzewek cytrusowych, oliwek czy winogron. Jeżeli z kolei szukacie najlepszego wina w tej okolicy to znajdziecie je bez wątpienia w Bardolino.

Malcesine nad Jeziorem Garda
Malcesine nad Jeziorem Garda

O czym warto pamiętać?

  • Jeżeli w miasteczku jest słonecznie i panuje wysoka temperatura, to na szczycie góry jest zdecydowanie chłodniej – koniecznie zabierzcie ze sobą ciepłą bluzę lub kurtkę.
  • Na Monte Baldo najlepiej wybrać się w bezchmurny dzień, by cieszyć się niczym niezmąconym widokiem na Gardę. 
  • Najlepiej kupić bilety online, zwłaszcza w sezonie, choć to wcale nie zagwarantuje Wam całkowitego uniknięcia kolejek. Jeżeli planujecie kupić bilet w kasie biletowej to weźcie pod uwagę, że bilety sprzedawane są na konkretną godzinę. Czasem, gdy turystów jest dużo, trzeba poczekać godzinę lub dłużej. Nie jest to jednak problem – wystarczy zejść w czasie oczekiwania w głąb miasteczka i udać się na pyszną kawę, albo spacer, a potem wrócić na określoną godzinę.

Kolejka na Monte Baldo nad Jeziorem Garda – cennik:

Wjazd z Malcesine na szczyt Monte Baldo (ceny z 2022 roku):

17 € w jedną, a 25 € w obie strony dla osoby dorosłej

12 € w jedną, a 15 € w obie strony dla dziecka urodzonego w lub po 2007 roku

Dzieci poniżej 1,20 metra wzrostu, a także osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności wjeżdżają za darmo. Bilet na wjazd dla psa wynosi 8 €.

Wjazdy na szczyt z Malcesine odbywają się między godziną 9 a 16.30. Natomiast ostatni zjazd ma miejsce po godzinie 18. 

Widoki na szczycie Monte Baldo
Widok na Jezioro Garda ze szczytu Monte Baldo

Sirmione

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest Sirmione. Największą atrakcją jest tutaj Rocca Scaligera, czyli twierdza z XIII wieku, znajdująca się niegdyś w rękach rodziny Scaligerich, położona na półwyspie i otoczona jeziorem z każdej strony. Aby wejść na 47 metrową wieżę i zobaczyć miasteczko z innej perspektywy, należy przejść na zamkowy ganek przez most zwodzony, a następnie do murów obronnych i w górę po wielu, wieeeelu schodach… Twierdza pełniła niegdyś ważną rolę obronną – do miasteczka można było wejść wyłącznie przez most zwodzony. W przyzamkowym porcie warto wykupić sobie przejażdżkę motorówką i zobaczyć kilka innych atrakcji w pobliżu. Jeżeli wyjeżdżacie w szczycie sezonu taką rozrywkę należałoby zarezerwować wcześniej przez stronę internetową. Wrażenie zrobi na Was Grotte di Catullo (Groty Katullusa), czyli starożytne rzymskie ruiny, starsze od słynnego Koloseum! Miejsce docenią nie tylko pasjonaci historii. Rozciąga się stąd przepiękny widok na Jezioro Garda, a wokół rosną drzewa oliwne.

Zwiedzanie zamku w Sirmione – ceny biletów:

6 € dla osoby dorosłej

3 € dla osoby między 18 a 25 r.ż

Bezpłatny wstęp dla osób poniżej 18 r.ż

Bezpłatny jest także wstęp w każdą pierwszą niedzielę miesiąca.

Twierdzę w Sirmione można zwiedzać od wtorku do soboty w godzinach 8.30-19.30, a w niedzielę nieco krócej – od 9.15 do 17.45 (w okresie letnim). 


Zamek rodziny Scaligerich, inaczej Rocca Scaligera w Sirmione
Widoki w miasteczku Sirmione nad Jeziorem Garda

Peschiera del Garda

Największym atutem Peschiera del Garda jest promenada ciągnąca się wzdłuż jeziora, port, z którego dostaniecie się do wielu miejscowości nad jeziorem i urokliwe ulice pełne sklepów i kawiarni. Podziwiać tu można także weneckie mury obronne z XV wieku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W miasteczku panuje nieco inny klimat niż na północy Gardy. Jezioro na południu jest dużo szersze przez co surowe wzgórza są od siebie oddalone, a widoki nieco mniej efektowne (choć nadal piękne!). W miasteczku znajduje się kilka ładnych odcinków kamienistych plaż, wzdłuż których biegnie promenada.

Peschiera del Garda stanowi idealną bazę do zwiedzania zarówno innych miejsc nad Jeziorem Garda, a także Werony (15-20 minut pociągiem) czy Wenecji (1,5 godziny pociągiem). Do Peschiery dotrzecie bez problemu z Bergamo, w którym znajduje się lotnisko. Stąd także łatwo dostaniecie się na autostradę A4 Turyn-Triest. 

Widok z lotu ptaka na Peschiera del Garda
Peschiera del Garda

Niedaleko położony jest Gardaland, czyli najsłynniejszy we Włoszech park rozrywki. Znajdziecie tam trzy strefy tematyczne (Fantasy dla najmłodszych, a także Adventure i Adrenaline dla starszych dzieci), niezliczoną ilość rollercoasterów, a także różnego rodzaju pokazy rozrywkowe.

Gardaland – cena biletów:

44 € dla osoby dorosłej

40 € dla dziecka

49 € dla osoby dorosłej za bilet łączący park rozrywki i Sea Life Aquarium

45 € dla dziecka za bilet łączący park rozrywki i Sea Life Aquarium

Dzieci poniżej 1 metra wzrostu wchodzą do Gardalandu za darmo.

Gardaland, czyli jeden z najlepszych parków rozrywki we Włoszech

Salo

Salo to popularny kurort, położony u podnóża góry San Bartolomeo, z niezwykle piękną, bogato zdobioną zabudową. Wzrok turystów przykuwają na zmianę błyszcząca tafla jeziora i kolorowe fasady kamienic. Krajobrazy możecie podziwiać z tutejszej promenady, a choć takie bulwary obecne są nad całym Jeziorem Garda to ten konkretny – Lungolago di Salo określany jest jako najpiękniejszy i najdłuższy. Klimatyczne restauracje i eleganckie sklepy znajdziecie na każdym kroku wzdłuż jeziora, gdzie rozciąga się zabytkowe centrum Salo. Główną ulicą pełną butików jest tutaj via Mattia Butturini. W jej pobliżu położony jest natomiast Piazza della Vittoria, czyli główne centrum spotkań – plac z przystanią, z której wielokrotnie w ciągu dnia odpływają promy pasażerskie. 

Fragment promenady i port w Salo nad Gardą
Zabytkowe centrum Salo nad Jeziorem Garda
Sklepy z rękodziełem w Salo

W Salo w 1943 roku Benito Mussolini utworzył kontrolowaną przez Hitlera Włoską Republikę Socjalną, potocznie zwaną Republiką Salo. O faszystowskiej republice i roli jaką odegrało Salo dowiedzieć się możecie wybierając się na stałą wystawę w MuSa (Museo di Salo). Tam także poznacie zarys historii miasta od panowania rzymskiego po Republikę Wenecką. W zbiorach muzeum znajdziecie przykłady malarstwa różnych epok, a część ekspozycji poświęcona jest kulturze muzycznej regionu. Prowincja Brescia i sąsiadująca z nią Cremona słyną z bogatej tradycji lutniczej. Jedno z pomieszczeń w muzeum poświęcone jest Gasparowi da Salo (a właściwie Gasparowi Bertolottiemu) – słynnemu lutnikowi, twórcy bresciańskiej szkoły tworzenia instrumentów.

Muzeum w Salo – ceny biletów:

9 € dla osoby dorosłej

5 € dla osób w wieku 7 – 18 lat

Bezpłatny wstęp dla dzieci poniżej 6 roku życia

Muzeum czynne jest w piątki, soboty i niedziele w godzinach 10-18.

Limone sul Garda

Naszym faworytem w tej okolicy jest Limone Sul Garda – miasteczko położone w północno-zachodniej części Gardy, otoczone górami, pełne przepięknych kwiatów, kolorowych domów, wąskich uliczek. To miejsce aż prosi się o fotografowanie! Przejdźcie się promenadą, odwiedźcie przystań, skąd rozciągają się niezwykłe widoki na jezioro. W okolicy znajduje się wiele kawiarenek, więc warto zrobić tu przerwę na coś pysznego. Ciekawym akcentem Waszej podróży będzie La Limonaia del Castel, czyli muzeum i ogród cytrusowy rozciągający się na kilku poziomach, gdzie dowiecie się ciekawostek na temat uprawy owoców, zobaczycie jak kiedyś wyglądało Limone, a przede wszystkim spędzicie czas w otoczeniu natury. Bilet do tego „cytrynowego zamku” kosztuje 2 euro.

Centrum Limone sul Garda
Widok na wzgórza i jezioro z portu w Limone sul Garda
Kamienista plaża w Limone sul Garda

Gdzie najlepiej nocować nad Jeziorem Garda? 

Różnego typu zakwaterowania na pełnych atrakcji campingach nad Jeziorem Garda znajdziecie na naszej stronie internetowej. By wyszukać interesujący Was pobyt możecie również skorzystać z wyszukiwarki poniżej.

Mamy nadzieję, że poczuliście się zachęceni do odwiedzenia wszystkich wspomnianych miejsc nad Jeziorem Garda. Zdjęciom ciężko jest oddać ich urok, musicie zobaczyć je na własne oczy! 

Znajdź camping