Jezioro Maggiore –  co zobaczyć, co kupić, przydatne wskazówki

Roan Luxury Camping Holidays | 24.11.2021 |

Jezioro Maggiore – co zobaczyć, co kupić, przydatne wskazówki

Odkryjcie cudowną okolicę jeziora Maggiore, przepełnioną majestatycznymi krajobrazami, kwiatami i rześkim, górskim powietrzem.

Jezioro Maggiore – ośnieżone szczyty alp i bajkowe ogrody

Jest takie miejsce, gdzie bujna, różnorodna roślinność łączy się z majestatycznymi widokami na ośnieżone góry. Spokój rybackiej wioski połączony jest z dostojnymi pałacami i egzotycznymi ogrodami, w których spotkać można rośliny pochodzące nawet z Amazonii oraz przechadzające się pawie i bażanty. Region przesiąknięty jest niezwykłym klimatem wolno płynącego życia. Brzmi to jak baśniowa kraina, jednak miejsce to istnieje naprawdę – to jezioro Maggiore i jego okolice. Zapraszamy Was na wspólną wycieczkę, podczas której przeprowadzimy Was po najważniejszych miejscach w regionie, pokażemy co koniecznie warto zobaczyć, przemycimy nieco lokalnych smaków.  

Jezioro Maggiore (Lago Maggiore) to drugie co do wielkości jezioro we Włoszech, leżące na granicy Włoch i Szwajcarii, około 80 km od Mediolanu. Nad taflą turkusowej wody górują zaśnieżone masywy Alp. Starożytni Rzymianie nazywali ten akwen Lacus Verbanus, od bujnie porastającej go werbeny. Do dziś można podziwiać wspaniałą śródziemnomorską roślinność, występującą tu dzięki łagodnemu klimatowi. 

Wyspy na jeziorze Maggiore

Na jeziorze Maggiore znajduje się 11 wysp. Najbardziej osławione są Wyspy Boromejskie, znajdujące się w Piemoncie, przy zachodnim brzegu jeziora. Nazwa archipelagu pięciu niewielkich wysp pochodzi od nazwiska książęcego rodu Boromeuszy (Borromee), którego członkowie nabyli wyspy na początku XVI wieku i nadal posiadają większość z nich.

Isola Bella

Najpopularniejszą z nich jest, najbliższa stałego lądu, Isola Bella, czyli Piękna Wyspa. Nazwana została na cześć Isabelli D'Addy, hrabiny Borromeo. W centralnej części wyspy znajduje się wspaniały pałac w stylu barokowym, nazwany od jego fundatorów i właścicieli Pałacem Boromeuszy. Jeszcze w XVII wieku wyspa ta była w zasadzie ogromną jałową skała, zamieszkaną jedynie przez rybaków. Hrabia Karol Boromeusz III postanowił wybudować na niej pałac dedykowany swojej żonie. Kunszt mediolańskich architektów pozwolił stworzyć zachwycający budynek wraz z ogrodem w stylu włoskim. 

Centralnym punktem w budowli jest Galeria Berthier, mieszcząca w sobie ponad 130 obrazów, zgromadzonych przez lata przez rodzinę Boromeuszy. W Pałacu znajduje się łącznie 100 sal, w tym 30 udostępnionych dla odwiedzających. Wśród nich m.in: Sala Tronowa z pięknymi, rzeźbionymi meblami, udekorowana z przepychem, zgodnie z barokową modą; wysoka na 23 metry Sala Balowa, Sala Muzyczna z historyczni instrumentami pochodzącymi z XVII wieku czy Sala Napoleona, w której niegdyś Bonaparte zatrzymał się na noc. Z sali tej z dwóch stron roztacza się widok na wyspy jeziora – na Isola dei Pescori z jednej strony, Isola Madre z drugiej. Pod ziemią znajdują się pałacowe groty bogato ozdobione różowym marmurem, kamieniem lawowym i kamykami z dna jeziora. 

Ogród na wyspie Isola Bella został założony w XVII wieku. Ma on postać dziesięciu tarasów, zbudowanych jeden nad drugim. Ostatni taras jest położony 37 metrów nad poziomem wody. Jest on zwieńczony proscenium, zwanym Teatro Massimo, nad którym góruje posąg jednorożca, symbol heraldyczny rodu Boromeuszy. Obszar wokół Teatru zachwyca feerią barw i zapachów roślin z różnych zakątków świata – od cytrusowych drzew, poprzez romantyczne magnolie, róże i oleandry, po niezwykle rzadkie okazy jak stuletnie drzewo kamforowe, czy Halezja z kwiatami przypominającymi płatki śniegu. Dopełnieniem tej iście baśniowej scenerii są dumnie spacerujące po ogrodzie białe pawie.

Wyspa Isola Bella jezioro Maggiore
Isola Madre

Kolejna wyspa to Isola Madre. Jej atrakcją jest ogród botaniczny w stylu angielskim, przewyższający różnorodnością i bogactwem roślinności nawet ogród na wyspie Isola Bella. Łagodny klimat nad jeziorem pozwolił na stworzenie różnorodnej flory, trudno znaleźć taką w innych miejscach. Kwitnące kwiaty, pochodzące z najróżniejszych szerokości geograficznych sprawiają, że wyspa ta zamienia się w prawdziwy raj. 

Fenomenalny wygląd tego miejsca to wynik wysiłków doświadczonych ogrodników, nieustannie dbających o każdy jego zakątek. Tutaj znajdziecie magnoliowe gaje, drzewa owoców cytrusowych, palmy i bananowce, starożytne kamelie, sadzawki pełne lilii wodnych, kwiatów lotosu i wiele więcej. Symbolem wyspy stał niezwykle rzadki okaz cyprysu z Kaszmiru, który przybył tu w 1862 roku z Himalajów. Ogród szczególnie piękny jest wiosną i wczesnym latem, kiedy kwitną azalie, rododendrony i kamelie. Tutaj także spotkacie swobodnie wędrujące pawie, jak również srebrne i złote bażanty. Francuski powieściopisarz Gustave Flaubert określił wyspę Isola Madre „najbardziej zmysłowym miejscem, jakie widział na świecie”. 

Na wyspie znajduje się willa, w której można zobaczyć wyjątkową kolekcję lalek wraz z prawdziwym domowym teatrzykiem, którym rodzina Boromeuszy zabawiała swoich przyjaciół, przyjezdnych gości oraz służbę. Zgromadzone przez rodzinę lalki pochodzą z okresu od XVII do XIX wieku, kolekcja należy do najobszerniejszych i najlepiej zachowanych na świecie. W pałacu znajdziecie także inne dzieła sztuki, takie jak gobeliny, meble i XVII-wieczne obrazy.

Isola dei Pescatori  

Mała wysepka Isola dei Pescatori, znana również jako Isola Superiore, kusi, w kontraście do poprzednich wysp z pompatycznymi ogrodami i pałacami, minimalistycznym urokiem rybackiej osady. Miejsce to jest niezwykle klimatyczne, idealne do spokojnych spacerów. Charakterystyczną cechą starodawnej małej wioski są wąskie uliczki z piętrowymi domami, z długimi balkonami tradycyjnie używanymi do suszenia ryb. Lokalne restauracje oferują dania z jeziornych ryb. Wyspę upodobał sobie amerykański pisarz Ernest Hemingway. To miejsce dla miłośników minimalistycznych, tajemniczych miejsc, z niepowtarzalnym urokiem. Jeszcze bardziej klimatycznie robi się wieczorem, kiedy cała wyspa jest dyskretnie oświetlona, a jej żywy obraz odbija się w spokojnych wodach jeziora Maggiore.

Jak dotrzeć na Wyspy Boromejskie?

Na wyspy Boromejskie możecie dostać się promem odpływającym z pobliskich miasteczek m.in. ze Stresy, Baveno, Intry, Arony. Całodzienny bilet na prom ze Stresy do wymienionych przez nas wysp kosztuje około 15 EURO, kupując taki bilet możecie dowolną ilość razy przemieszczać się pomiędzy przystaniami. 

Atrakcje Stresy 

Miejscowością znajdującą się w zachodniej części jeziora Maggiore jest Stresa. Ten największy kurort po włoskiej stronie jeziora słynie z elegancji, luksusowych hoteli i restauracji. Wybrać się tu można na spacer promenadą i podziwiać widoki na Wyspy Boromejskie oraz eleganckie budynki w stylu secesyjnym. Centrum miasta koncentruje się wokół placu Piazza Cadorna. Plac ten jest pełen kawiarni i sklepów, w których można kupić prezenty i lokalne produkty.

Ze Stresy warto wybrać się kolejką linową na szczyt Monte Mottarone (1491 metrów n.p.m), najwyższy szczyt Alp w okolicy jeziora. Pod koniec kolejki linowej wyciąg krzesełkowy (bezpłatny z biletem na kolejkę linową) zabierze Was na sam szczyt, z którego możecie podziwiać widoki na Alpy, jezioro i jego wyspy. Rano światło jest tam szczególnie piękne. Kolejka linowa zatrzymuje się w połowie drogi w Alpino (na przystanku Stazione Alpino), skąd krótki spacer prowadzi do Giardino Alpinia, ogrodu botanicznego z około 2000 gatunkami roślin górskich, typowych dla klimatu alpejskiego.

Po szwajcarskiej stronie jeziora Maggiore

W Szwajcarii, w kantonie Ticino znajduje się jest jedna czwarta jeziora Maggiore. Oszałamiająco piękne widoki górskich masywów, rześkie powietrze, łagodny klimat sprawiają, że ta część jeziora również jest warta uwagi. Kanton jest włoskojęzyczny, wpływy Italii są tutaj widoczne w architekturze, kuchni oraz w mieszance włoskiego i szwajcarskiego stylu życia.

Locarno

Locarno uważane jest za najbardziej słoneczne miasto w Szwajcarii. Oprócz oszałamiających widoków na panoramę jeziora, którą najlepiej podziwiać tu z gór Cardada i Cimetta, na odwiedzających czeka tu urokliwe Stare Miasto, nazwane Citta Vecchia, a w jego sercu Piazza Grande. Oprócz pięknej architektury znajdziecie tu sklepiki, restauracje i kawiarnie. To świetne miejsce, żeby spróbować lokalnych potraw. Na placu w każdy czwartek, nieprzerwanie od 1164 roku odbywa się targ. 

W Locarno można odwiedzić piękny ogród kameliowy znajdujący się nad brzegiem jeziora. Udajcie się na spacer wędrownym szlakiem, obsadzonym pięknymi kameliami, podziwiając kwiaty i jezioro. Ogród jest otwarty przez cały rok, a wstęp do niego jest bezpłatny. Ciekawą atrakcją w mieście jest park zwierząt – Falconeria, gdzie można zobaczyć drapieżne ptaki – orły, jastrzębie, sowy i sępy na ich wybiegach oraz w pełnym locie. 

Rześkie powietrze i łagodny klimat sprzyja zdrowiu. Aby jeszcze lepiej o nie zadbać, udajcie się do się Termali Salini and Spa, jednego z najlepszych uzdrowisk termalnych w Szwajcarii, z największymi łaźniami solankowymi w Ticino, termalnymi basenami oraz krytymi i odkrytymi strefami relaksacyjnymi z widokiem na jezioro i góry. Termali Salini and Spa znajdują się 15 minut jazdy od centrum miasta.

W niewielkiej odległości od Sanktuarium Madonna del Sasso znajduje się stacja kolejki linowej na szczyt góry Cardada (1340 m n.p.m.). Podziwiając widok z platformy widokowej na jezioro, możecie tu zjeść coś pysznego w restauracji, znajdzie się tu też miejsce na odpoczynek i rodzinny piknik, a dzieci ucieszy plac zabaw. Dla tych którzy chcą wspiąć się jeszcze wyżej, wyciąg krzesełkowy zabierze na górę Cimetta (1670 m), gdzie na platformie obserwacyjnej zobaczycie 360 stopniowy widok na jezioro i Alpy. 

Ascona

Tuż obok Locarno leży małe miasteczko Ascona. Ciekawe są tutaj kolorowe budynki wzdłuż promenady Piazza Giuseppe Motta przy brzegu jeziora. Do architektonicznych zabytków należą kościół Świętego Piotra i Pawła ze smukłą i wysoką dzwonnicą. W jego wnętrzu znajduje się słynny ołtarz Matki Boskiej, jeden z arcydzieł Giovanniego Serodine, włoskiego malarza, który urodził się właśnie w Asconie. Śladów artysty znajduje się w Asconie więcej, np. w stojącym obok kościoła pięknie udekorowanym rodzinnym domu – Casa Serodine.

Lake Maggiore Express

Świetnym pomysłem na szybkie zwiedzenie tego regionu jest przejażdżka Lake Maggiore Express – połączeniem pociągu i łodzi. Kolejka wąskotorowa rusza z Locarno i jedzie przez dolinę Centovalli do Domodossola we Włoszech. Trwająca półtorej godziny podróż pociągiem przemierza dzikie i romantyczne regiony Centovalli i Valle Vigezzo. Po krótkiej przerwie na spacer lub obiad wycieczka prowadzi do Stresy. Stąd płynie się już łodzią – z kilkoma przystankami – z powrotem do Locarno. Trzygodzinna wycieczka łodzią po jeziorze Maggiore pozwala podziwiać Wyspy Boromejskie zamki Cannero, wyspy Brissago i fascynujące linie brzegowe usiane malowniczymi miasteczkami i wioskami. 

jezioro Maggiore

Lokalne smaki znad jeziora Maggiore

Obszar jeziora Maggiore słynie z wysokiej jakości sera, produkowanego z mleka zwierząt wypasanych na górskich pastwiskach. Jednym z nich jest ser Bettelmatt, alpejski ser z krowiego mleka, wytwarzany w Val Formazza, w górnym Piemoncie, o pięknej złocistej barwie i rustykalnej skórce. Ser posiada niezwykle bogaty i złożony smak, z nutami dzikich ziół kwiatów i masła. Jest to naprawdę wyjątkowy produkt, produkowany przez stowarzyszenie tylko 8 serowarów, którzy pracują na zaledwie 7 górskich pastwiskach położonych między 1800 a 2400 m n.p.m. Warto zaopatrzyć się w niego, jak i w inny lokalny ser Ossolano d’Alpe, wytwarzany w dolinie Ossola, w północnym Piemoncie. To maślany i rozpływający się w ustach przysmak o gładkiej i równej skórce oraz słodkim smaku z mocnymi nutami ziołowymi. W okolicy wytwarzany jest także ser Gorgonzola

Lokalne sery są jeszcze smaczniejsze z dodatkiem wysokiej jakości miodu produkowanego w okolicy. Tradycja pszczelarstwa w okolicach jeziora Maggiore i dolinach w jego głębi sięga wiele wieków wstecz. Ukształtowanie geograficzne i zróżnicowana roślinność sprawia, że można tu wytwarzać różnych rodzajów miodu o wysokiej jakości smaków i aromatów, o szerokim wachlarzu niuansów smaku i koloru.

Mamy ser, mamy miód – brakuje nam jeszcze wina! Dumą tego regionu są wina ze wzgórz Novara – Ghemme. To klasyczne, wyraziste i harmonijne czerwone wino z przyjemnie gorzkim posmakiem o rubinowym kolorze. Kolejne lokalne wino Nebbiolo ma nieco delikatniejszą od swojego „brata” barwę i aromaty cierpkich czerwonych owoców, z nutami kwiatowymi, wanilii i przypraw. Bardzo popularne jest tutaj również wino Prünent ze zboczy dolin Ossola o niezwykle delikatnym bukiecie z nutami fiołków. 

jezioro Maggiore

Przydatne wskazówki 

Transport nad jeziorem Maggiore

Do niektórych atrakcji nad jeziorem Maggiore mnie ma innego sposobu, jak dotarcie promem. Jednak jeśli chcielibyście w pełni zwiedzić okolicę jeziora, rekomendujemy połączenie transportu samochodowego i wodnego, gdyż kilka najpopularniejszych atrakcji nie znajduje się w pobliżu promowej przystani. Przez jezioro przepływa prom samochodowy. Alternatywnie możecie skorzystać z autobusów, które kursują do wielu miejscowości w okolicy.  

Pogoda nad jeziorem Maggiore

Nad jeziorem Maggiore panuje śródziemnomorski klimat z łagodnymi zimami i ciepłymi latami. W kwietniu średnia temperatura wynosi około 17 stopni, a w lipcu i sierpniu temperatura może sięgnąć nawet 30 stopni. We wrześniu można się spodziewać przyjemnych 24 stopni. Największe opady zdarzają się tu w okolicach maja, najmniejsze występują zimą. Latem temperatura wody w jeziorze Maggiore utrzymuje się w granicach od 20 do 22 stopni.  

Campingi nad jeziorem Maggiore

Jeżeli chcielibyście spędzić cudowny czas nad jeziorem Maggiore zapraszamy do spędzenia wakacji na naszych campingach Okay Lido oraz Lido Verbano. Użyjcie wyszukiwarki poniżej, aby znaleźć dogodny dla Was termin pobytu na campingu nad jeziorem Maggiore:

Znajdź camping